Informacje

Badź na bieżąco z wydarzeniami

30 zielonych projektów do realizacji w Lublinie. Mieszkańcy wskazali miejsca i potrzeby

30 zielonych projektów do realizacji w Lublinie. Mieszkańcy wskazali miejsca i potrzeby

Zakończyła się VIII edycja Zielonego Budżetu pod hasłem „W koronach drzew!”

Spośród 44 zgłoszonych inicjatyw, aż 30 zostanie zrealizowanych w przestrzeni miejskiej. Mieszkańcy wskazali konkretne miejsca, gdzie potrzebna jest pielęgnacja i ochrona drzew. Prace ruszą już w najbliższych miesiącach i obejmą różne części miasta.

Mieszkańcy Lublina ponownie pokazali, że zależy im na zieleni miejskiej

Tegoroczna edycja Zielonego Budżetu przyciągnęła 44 wnioski z propozycjami poprawy stanu miejskiej zieleni. Po weryfikacji formalnej do oceny merytorycznej trafiło 37 projektów. Ostatecznie, na podstawie analiz specjalistów, do realizacji wybrano 30 z nich. Projekty dotyczą głównie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych drzew, które mają poprawić ich kondycję, bezpieczeństwo oraz wygląd.

– To konkretne działania, które przełożą się na lepszą kondycję miejskich drzew. Zielony Budżet pokazuje, że mieszkańcy potrafią trafnie wskazywać miejsca i potrzeby, które warto wspólnie zrealizować – komentuje Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Profesjonalna pielęgnacja drzew w kilkudziesięciu lokalizacjach miasta

Zakwalifikowane do realizacji projekty obejmują szereg specjalistycznych zabiegów arborystycznych. Prace będą prowadzone m.in. w dzielnicach Wieniawa, Dziesiąta, Kalinowszczyzna, Czechów Południowy, Czechów Północny, Tatary, Sławinek i Śródmieście. W wytypowanych lokalizacjach zaplanowano cięcia sanitarne – usuwanie martwych, suchych i chorych gałęzi, poprawiające bezpieczeństwo i zdrowie drzew.

Wykonywane będą również cięcia prześwietlające, mające na celu rozluźnienie koron, tak by zapewnić lepszy dostęp światła i ograniczyć zagęszczenie gałęzi. Tam, gdzie to konieczne, pojawią się także cięcia korygujące i formujące, wpływające na stabilność oraz pożądany kształt drzew, zwłaszcza tych młodych.

Projekty ocenione przez ekspertów i zatwierdzone do realizacji

Wybór projektów odbywał się dwuetapowo. Najpierw przeprowadzono ocenę formalną – sprawdzano poprawność dokumentacji i zgodność z zasadami naboru. Następnie odbyła się analiza merytoryczna, prowadzona przez pracowników miejskich jednostek oraz zespół niezależnych ekspertów – dendrologów i architektów krajobrazu.

Spośród ocenionych 37 projektów, 30 spełniło kryteria merytoryczne i otrzymało pozytywną rekomendację do realizacji. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • „Zielony parasol nad Przedszkolem nr 43” (Dziesiąta),
  • „Czechów pod koroną drzew” (Czechów Południowy),
  • „Aleja Słowiańska – nowe życie starych drzew” (Tatary),
  • „W cieniu lipy na Wieniawie” (Wieniawa),
  • „Sławinkowskie drzewa do pielęgnacji” (Sławinek),
  • „Drzewa dla mieszkańców Kalinowszczyzny” (Kalinowszczyzna),
  • „Kasztanowce przy ul. Rowerowej do odnowy” (Czechów Północny),
  • „Zielone serce Podzamcza” (Śródmieście).

Pełna lista projektów oraz dokumentacja z oceną merytoryczną i uzasadnieniami znajduje się u organizatora budżetu.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym sezonie wegetacyjnym

Miasto zapowiada, że realizacja zwycięskich projektów ruszy w najbliższych miesiącach. Wszystkie działania zostaną przeprowadzone jeszcze w obecnym sezonie wegetacyjnym. Zakres prac będzie dostosowany do potrzeb konkretnej lokalizacji oraz stanu drzewostanu.

W ramach realizacji niektórych projektów możliwe będą także prace porządkowe wokół zieleni oraz poprawa estetyki miejsc publicznych. Urzędnicy podkreślają, że działania mają na celu nie tylko ochronę przyrody, ale też zwiększenie komfortu życia mieszkańców i poprawę estetyki przestrzeni miejskiej.

Zielony Budżet jako narzędzie realnych zmian w przestrzeni miasta

Zielony Budżet funkcjonuje w Lublinie od 2017 roku i jest jednym z elementów zaangażowania mieszkańców w zarządzanie zielenią publiczną. Umożliwia zgłaszanie pomysłów, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby konkretnych społeczności lokalnych.

Tegoroczna edycja – „W koronach drzew!” – udowodniła, że mieszkańcy potrafią trafnie wskazywać miejsca, w których interwencja w zieleń jest konieczna. Dzięki ich aktywności, miasto zyska szereg działań wpływających na zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia w najbliższym otoczeniu.

Realizacja 30 projektów jeszcze w tym roku będzie namacalnym dowodem, że obywatelskie inicjatywy mają realny wpływ na zmiany w przestrzeni publicznej.

źródło: UM Lublin, oprac. red.

Polityka prywatności                    Regulamin