Ciekawe miejsca

Co trzeba zobaczyć w Lublinie?

Ogród Saski

Ogród Saski

Zielone płuca miasta znajdują się w centralnej dzielnicy Lublina. Ogród Miejski zwany Saskim zajmuje teren około 13 ha i jest popularnym miejscem spacerowym wśród wszystkich mieszkańców miasta.

Plany założenia rozległego parku miejskiego sięgają początków XIX wieku i początkowo dotyczyły obszaru położonego bliżej rzeki Czerniejówki. Ostatecznie jednak w 1837 inżynier gubernialny Feliks Bieczyński podjął się zaprojektowania kompleksu mającego stanowić prestiżowy park dostępny dla towarzystwa z wyższych sfer. Dla uboższej warstwy ludności miał powstać, w końcu niezrealizowany  park na Bronowicach. Organizacją zielonego krajobrazu Ogrodu Saskiego zajął się Piotr Vernier, ogrodnik książąt Czartoryskich. Dlatego też nasadzenia początkowo nawiązywały do puławskiego książęcego ogrodu. Początkowo wyrównano teren i posadzono ponad 300 gatunków drzew. W kolejnych latach park ogrodzono fosą obsadzoną krzakami agrestu i krzewami ozdobnymi. Sprowadzono setki róż hamburskich i inne piękne okazy kwiatów. Wybudowano altany, fontanny. staw, klomb z termometrem i barometrem oraz zegar słoneczny. Park stał się ulubionym miejscem spotkań i spacerów dla wszystkich mieszkańców, od 1860 roku zaczęto nazywać go Ogrodem Saskim na wzór warszawskiego ogrodu francuskiego założonego w XVII w. przez Augusta II Mocnego.

Wśród ciekawych i tajemniczych miejsc znajdujących się na terenie Ogrodu Saskiego można wymienić nasyp z kapliczką z figurą Chrystusa. Podobno nasyp ten jest zbiorową mogiłą ofiar zarazy z początku XVII wieku. Istnieją również zapiski o tym, iż w tym miejscu w czasach średniowiecznych stał krzyż, przy którym kapłan błogosławił skazańców prowadzonych na śmierć do stojącej nieopodal szubienicy. Na terenie parku znajduje się też pomnik upamiętniający datę założenia parku.

W czasach niemieckiej okupacji w Ogrodzie Saskim znajdowała się Karczma Saska, została jednak rozebrana tuż po wojnie.

Ogród Saski w Lublinie przechodził różne dzieje, początkowo wybudowane wysokie ogrodzenie z bramą strzeżoną przez odźwiernego zostało rozebrane w XIX wieku. Na nowo park ogrodzono dopiero w latach bardziej nam współczesnych 2001-2007.

Gruntowną odnowę Ogród Saski rozpoczął dopiero w 2012 roku, by w roku kolejnym ukazać się mieszkańcom w zrewitalizowanym obliczu. W parku pojawiły się nowe nawierzchnie, altanki, nowoczesny plac zabaw i woliera dla pawi. Na moście przy stawie zakochani wieszają pamiątkowe kłódki. Odnowiono też muszlę koncertową, w której odbywają się często w okresie letnim koncerty muzyczne.  Mimo, że podczas silnych nawałnic, które miały miejsce w 2017 i 2021 roku zniszczona została drewniana altana w centrum parku i połamane zostały liczne piękne drzewa Ogród Saski nadal zachwyca swoją wyjątkową urodą i tajemniczym klimatem.