Ostatni trudny czas związany z pandemia koronawirusa odznaczył się dość mocnym zainteresowaniem na posiadanie własnej zielonej przestrzeni rekreacyjnej. Dlatego też nieustającą popularnością wciąż cieszą się Rodzinne Ogródki Działkowe. W Lublinie jest kilka takich obszarów miejskich, które zostały przeznaczone na ten cel. Miasto zdaje się chroni te przestrzenie, chociaż zauważa się nacisk ze strony developerów, by uszczuplać powoli te obszary na rzecz zabudowy mieszkaniowej. Na szczęście jak dotąd te działania są mało skuteczne i mieszkańcy swobodnie mogą zagospodarowywać tereny przeznaczone na rekreację.
Zakup ROD to bardzo popularny sposób na posiadanie własnego skrawka ziemi. Właśnie skrawek to idealne określenie na ten niewielki ogródek, który można eksploatować w dowolny sposób, byleby z zachowaniem określonych zasad określonych przez Polski Związek Działkowców. Najczęściej ROD jest wykorzystywany jako miejsce uprawy kwiatów, warzyw i owoców. Coraz częściej jednak mieszkańcy wykorzystują ogródek w ścisłym celu rekreacyjnym - grillują, ustawiają baseny, parasole, altanki.
Jakie korzyści przynosi ROD?
Jeśli nadarza się okazja kupna ogródka działkowego nie należy się wahać. Korzyści z posiadania własnego kawałka zieleni w przestrzeni miejskiej jest naprawdę cała masa i z pewnością dadzą o sobie znać wkrótce po zakupie.
ROD to przede wszystkim możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Można spędzić czas aktywnie w gronie najbliższych, podczas uprawy roślin, bądź też po prostu całkowicie się zrelaksować, poleżeć na leżaku lub urządzić grilla. Zdecydowanie takiej możliwości mieszkańcy bloków w mieście nie mają. Niebywałą zaletą ROD jest po prostu jego bliskość, nie trzeba wyjeżdżać poza miasto. W Lublinie jest całe mnóstwo miejsc przeznaczonych na ogródki działkowe. Są to naprawdę atrakcyjne i dość rozległe tereny, mieszkańcy każdej dzielnicy mogą znaleźć nieopodal swojego mieszkania działeczkę, która zaspokoi ich potrzeby.
ROD jest świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Warto sobie uzmysłowić, że we własnym rodzinnym ogródku można zorganizować plac zabaw, basen, czy inne atrakcje. Takie przestrzenie są często otoczone drzewami, dzieci zatem w lecie znajdą cień i przyjemnie spędzą czas na świeżym powietrzu. Ponadto nieocenioną zaletą ROD jest możliwość uprawiania własnych owoców i warzyw, pielęgnując sami rośliny mamy pewność, że nie są pryskane chemią.
Działkowicze bardzo często podkreślają też fakt, ze tworzą bardzo serdeczną i zintegrowaną społeczność. Bardzo często organizują własne konkursy lub imprezy, które są świetną okazją do bliższego poznania się, wspierania, czy wymiany doświadczeń na temat ogródka. Coraz częściej na ROD pojawiają się młodzi ludzie, to wynik upowszechniającej się świadomości, że posiadanie własnej zielonej przestrzeni to gwarancja zdrowego trybu życia.
Jak zostać posiadaczem ROD?
Należy sobie uzmysłowić, że kupując działkę ROD nabywamy prawo do dzierżawy, nie stajemy się wprost posiadaczem gruntu, a jego dzierżawcą. W ten sposób swobodnie możemy użytkować cały teren działki wraz z jej zabudowaniami i innymi udogodnieniami. Prawo dzierżawy działki możemy nabyć na dwa sposoby:
skontaktować się z Zarządem ROD i z nim podpisać umowę dzierżawy działkowej. Zarząd udostępnia informacje o wolnych kwaterach, w przypadku pojawienia się wolnej działki i możliwości podpisania umowy, Zarząd przeprowadza wszystkie formalności;
można nabyć prawo dzierżawy od drugiego działkowicza. Niektórzy nie chcą lub nie mogą zajmować się dalej działką, wówczas ogłaszają chęć zbycia się praw dzierżawy działkowej. Takie ogłoszenia można znaleźć na ogrodzeniach ROD, w lokalnej prasie lub internetowych tablicach ogłoszeń. Aby nabycie praw dzierżawy działkowej było skuteczne należy w obecności notariusza podpisać z działkowiczem umowę w 3 egzemplarzach o przeniesieniu praw dzierżawy działkowej. Następnie należy bezzwłocznie złożyć jeden egzemplarz takiej umowy w Zarządzie ROD, który ma dwa miesiące na jej zatwierdzenie. Do tego czasu prawa do działki ma nadal działkowicz zbywający. Jednakże należy pamiętać, ze opcja nabycia praw do dzierżawy działki od działkowicza jest dość powszechna, zazwyczaj są to już zagospodarowane ogródki działkowe z rozbudowaną architekturą ogrodową i nasadzeniami. Zbywający ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia za wprowadzone przez siebie ulepszenia.
Przy nabywaniu prawa do dzierżawy należy zwrócić również uwagę na to, czy działka jest wyposażona w podstawowe media: wodę i prąd oraz w jakim stanie jest architektura ogrodowa i nasadzenia. Warto wybrać zadbany ogródek, którego użytkowania nie będziemy musieli rozpoczynać od wyburzenia altanki lub usuwania chorych roślin.
W Lublinie zarządzaniem wszystkich ROD zajmuje się Okręgowy Oddział Polskiego Związku Działkowców. Na stronie głównego zarządu można znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat regulaminu i sposobu funkcjonowania ROD oraz aktualności z życia wszystkich zarządów ogródków działkowych w Lublinie. Na stronie OZ PZD znajdują się również wzory dokumentów, w tym wzory umów o przeniesienie praw do dzierżawy działki.
W ostatnim czasie lubelskie ROD mogły uczestniczyć w projektach dofinansowania ze strony Miasta, ogródki działkowe mogły wystąpić o finansowe wsparcie na ulepszenie infrastruktury lub modernizację działki. Poniżej znajduje się lista Rodzinnych Ogródków Działkowych funkcjonujących na terenie miasta Lublin:
ROD Kalina Zawilcowa 2
ROD Dąbrowa Osmolicka 4
ROD Zadębie Metallurgiczna
ROD Podzamcze Aleja Unii Lubelskiej 6
ROD Lemszczyzna Bursaki 2
ROD Pionier Mełgiewska 12
ROD Miłek Nałęczowska 56 c
ROD Im. T. Kościuszki Warszawska 96
ROD Pod Lasem Stary Gaj 29
ROD Jana Iglatowskiego
ROD Maki Wilcza 66
Nasza Zdobycz Rusałka 8
Bystrzyca Wapienna 50
ROD Słonecznik Rąblowska 13
Rod LSM/Czuby Jana Sawy
ROD Mickiewicza Nadrzeczna 5
Współpraca
Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.