Współpraca
Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.
Redakcja
ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin
Kontakt
kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023
Lipiec i sierpień są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu albo wybrać się gdzieś na wczasy. Dla posiadaczy ogródków albo działek to intensywny termin pracy. Środek i schyłek lata to na ogół sezon w jakim zbiera się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach dochodzą owoce i warzywa. Rosną też kolorowe kwiaty i pnącza. Co przeważnie hodujemy w polskich ogrodach? Jakie plony, dary natury zazwyczaj gromadzimy pod koniec sierpnia?
Zdrowe warzywa
W środku lata w ogrodzie na grządkach zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Ktoś kto na wiosnę zaoparzył się w sadzonki, teraz może uzyskać plony. Najwcześniej pojawia się fasolka. Jeśli ktoś miał mało miejsca, poprowadził ją jak pnącze na tyczkach. Są fasolki zielone, żółte, fioletowe. Nasadzone razem nadzwyczaj pięknie ozdabiają warzywnik. Połowa lata to ostatni dzwonek, ażeby zasiać fasolę drugi raz, przy korzystnej aurze jeszcze dojrzeje. Sezon ogórkowy pojawia się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też na grządkach. Najlepsze są oczywiście takie wprost z krzaka, chrupiące i orzeźwiające. Na zagonach dochodzą również wczesne marchewki i buraki, a cukinie i oraz patisony dają liczne owoce. Jednak autentycznym królem letniego warzywnika jest pomidor. Od środka wakacji rozpoczyna gigantyczne plony i pod warunkiem, że aura okaże się dalej pomyślna może obdarowywać nas aż do września. Pomidor z domowego ogródka to zupełnie inna klasa niż te ze sklepu. Wskazane jest nawet uprawiać pomidory na balkonie, jeżeli nie posiada się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali jedynie te ozdobne, za sprawą których można przystroić przedogródek albo parapet. Lecz ogrodnik, który zasiał dynię o grubym, słodkim miąższu, może szykować apetyczne zupy, ciasta i zapiekanki.
Prosto z sadu
Na półmetku lata pojawiają się owoce. Rzecz jasna pora na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, niemniej jednak za to w ich zastępstwie przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od przełomu lata można też zbierać rozmaite odmiany śliwek. A smak papierówek, pierwszych jabłek z wsiowego ogrodu jest wprost niezapomniane doświadczenie. Na schyłek lata warto już zamyślać robienie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy autentyczny zawiesisty sok malinowy stanowi najlepsze antidotum na jesienną melancholię. Jedynie plony pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są wartościowym źródłem witamin i mogą wpływać pozytywnie na naszą odporność. Ktokolwiek, kto zdoła skorzystać z warzyw i owoców z własnej działki z pewnością to doceni.
Kwietne lato
W wakacje rośnie zawsze najwięcej kolorowych kwiatów. Zaczyna się wielki spektakl barw i zapachów. Kwitną róże, potem lilie, hortensje, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie w tej chwili rozkwitają najokazalej. Na rabatach rośnie mnóstwo astrów i margerytek. Nie powinno się szczędzić miejsca w ogrodzie, jeżeli chce się oglądać motyle, słuchać pobrzękiwania owadów. Ogród obfitujący w wielokolorowe rośliny to nie jedynie spektakularny krajobraz, lecz też przepiękny dekoracyjny akcent w wazonie na stole. Wskazane jest w związku z tym wyznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się wspaniałym bogactwem woni i przepięknym cudownymwyglądem. Niektóre kwiaty świetnie nadają się do suszenia. Ze względu na to mogą ozdobić nasz dom nawet w zimowe miesiące.