Współpraca
Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.
Redakcja
ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin
Kontakt
kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023
Z okazji Światowego Dnia Jeża miasto Lublin ponownie zaprosiło przedszkolaków do udziału w akcji „Tu śpi jeż”. Tegoroczna edycja zgromadziła aż 33 przedszkola, których podopieczni – pod okiem opiekunów – przygotowywali zimowe schronienia dla małych ssaków. Inicjatywa ma za zadanie budzić w młodych lublinianach wrażliwość ekologiczną oraz uczyć ich troski o środowisko.
W ramach akcji dzieci tworzyły bezpieczne miejsca dla jeży, usypując kopce z liści i zabezpieczając je gałęziami. Przedszkolaki dodatkowo umieszczały w swoich ogrodach specjalne, dostarczone przez miasto domki dla jeży. W pobliżu schronień stanęły tabliczki informacyjne, mające zwracać uwagę przechodniów na potrzebę ochrony jeży.
– „Lublin od kilku lat aktywnie działa na rzecz ochrony jeży, angażując najmłodszych mieszkańców w cenną lekcję ekologii. Cieszymy się, że inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem placówek” – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
W tym roku po raz pierwszy do akcji przystąpiły Domy Pomocy Społecznej, Domy Dziecka oraz Ośrodki Socjoterapii i Wychowawcze z Lublina. Dzięki wsparciu miasta instytucje te otrzymały specjalne domki dla jeży, które zapewnią zwierzętom schronienie zimą. Łącznie do akcji zgłosiło się dziewięć nowych placówek, w tym Dom Pomocy Społecznej „Betania” i Dom Dziecka im. Janusza Korczaka.
Od kilku lat Lublin intensywnie angażuje się w projekty wspierające ochronę jeży. W ramach działań edukacyjnych i ochronnych zakupiono ponad 160 domków, które przekazano do przedszkoli, szkół oraz mieszkańców miasta. Na wybranych ulicach Lublina pojawiły się także znaki „Uwaga jeże”, mające na celu ostrzeganie kierowców i zwracanie uwagi na miejsca częstych migracji tych zwierząt.
Akcja „Tu śpi jeż” to wyraz dbałości o środowisko i edukacja przyszłych pokoleń w duchu troski o przyrodę. Miasto zachęca wszystkich mieszkańców do podejmowania podobnych inicjatyw w swoich ogrodach i osiedlach.
źródło: UM Lublin, oprac. red. Marta Jarzyna