Inne

Warto wiedzieć

Lublin gospodarzem międzynarodowej wizyty studyjnej

Lublin gospodarzem międzynarodowej wizyty studyjnej

Eksperci z Europy pracują nad integracją międzykulturową

Lublin gości międzynarodową wizytę studyjną ekspertek i ekspertów ds. integracji międzykulturowej, co stanowi ważny krok w rozwoju polityki integracyjnej miasta. Wizyta jest kluczowa dla umocnienia pozycji Lublina jako lidera działań na rzecz wielokulturowości i włączenia społecznego w Polsce. Przez trzy dni, od 5 do 7 listopada, przedstawiciele europejskich miast będą wypracowywać rekomendacje dotyczące rozwoju miejskiej polityki włączającej w ramach projektu CONSOLIDATE.

Lublin to jedno z najbardziej różnorodnych kulturowo miast w Polsce, aktywnie rozwijające politykę integracji międzykulturowej. Udział w projekcie CONSOLIDATE jest jej kolejnym elementem – zaznacza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. - Razem z międzynarodowymi partnerami analizujemy potrzeby i wypracowujemy wspólne rekomendacje, pokazując, że różnorodność etniczna i religijna jest siłą naszego miasta.

Przedstawiciele europejskich miast w Lublinie

W wizycie uczestniczą przedstawiciele miast Gandawa (Belgia), Cluj Napoca (Rumunia), Nantes (Francja) oraz Zagrzeb (Chorwacja). Eksperci ze stowarzyszenia Eurocities, we współpracy z uczestnikami wizyty, będą poznawać lokalne inicjatywy na rzecz integracji międzykulturowej w Lublinie. Celem jest wypracowanie zaleceń dla rozwoju przyszłej polityki integracyjnej miasta. Podczas spotkań z lokalnymi społecznościami, urzędnikami oraz organizacjami pozarządowymi, międzynarodowa grupa opracuje wstępne wnioski, które zostaną zaprezentowane 7 listopada w Ratuszu.

Projekt CONSOLIDATE wspierany przez organizacje międzynarodowe

Projekt CONSOLIDATE jest realizowany przez stowarzyszenie Eurocities we współpracy z 12 miastami partnerskimi. Dodatkowo wspierają go organizacje Migration Work oraz European Network of Migrant Women. Realizację działań w Lublinie wspiera stowarzyszenie Homo Faber, które prowadzi centrum integracji Baobab.

źródło: UM Lublin, oprac. red. Marta Jarzyna