
Wydarzenie transmitowane na sześciu kontynentach
W sobotę 26 kwietnia o godz. 17.00 wierni z całego świata połączą się w modlitwie o pokój, uczestnicząc w premierowym wykonaniu „Symfonii Miłosierdzia” do słów św. Faustyny Kowalskiej z muzyką Bartka Gliniaka. Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP2 oraz amerykańską telewizję katolicką EWTN, docierając do ok. 6 miliardów ludzi na sześciu kontynentach.
Muzyka jako modlitwa o pokój
Organizatorzy podkreślają, że ideą koncertu jest zjednoczenie ludzi w duchu przesłania siostry Faustyny. Jan Mrowca z Fundacji Terra Divina wyjaśnia, że wydarzenie powstało jako odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do synodalności, czyli aktywnego udziału wiernych w misji Kościoła. „Obecnie trwa 51 konfliktów zbrojnych na świecie. Chcemy błagać o Miłosierdzie Boże i dar pokoju” – podkreśla Mrowca.
Monumentalne dzieło muzyczne
„Symfonia Miłosierdzia. Jestem z tobą, nie lękaj się niczego” to utwór symfoniczny skomponowany przez Bartka Gliniaka. Artysta jest znany z muzyki filmowej i teatralnej oraz z oratorii takich jak „Oratorium Kalwaryjskie” czy „Siedem pieśni Marii”. Nowe dzieło składa się z 21 pieśni inspirowanych poetyckimi tekstami siostry Faustyny, wykonywanych w 16 językach, m.in. po polsku, ukraińsku, hebrajsku, arabsku, chińsku i swahili. Każda część nawiązuje do kultury danego regionu.
Wyjątkowa obsada muzyczna
W oratorium wystąpi ponad 200 muzyków. Wśród solistów znajdą się m.in. Buika, Angelika Górny, Sofia Karlsson, Andrzej Lampert, Yasmine Levy, Corinne May, Ive Mendes, Roksana Węgiel i Carla Pires. Wystąpią także Chór Filharmonii Krakowskiej, Zespół Wokalny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Tanzanii oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Macieja Tomasiewicza.
Scena główna w Krakowie, uczestnicy na całym świecie
Centralna scena stanie w Krakowie na tzw. Białych Morzach, między Sanktuarium Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Za pośrednictwem telewizji i internetu w wydarzeniu wezmą udział wierni zgromadzeni w najważniejszych sanktuariach na świecie, m.in. na Jasnej Górze, przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie, w Tanzanii, Brazylii, USA, na Filipinach i w Australii.
Rocznice związane z św. siostrą Faustyną
Rok 2025 będzie obfitował w ważne rocznice dla Kościoła: 25 lat od ustanowienia Święta Miłosierdzia, 25. rocznicę kanonizacji siostry Faustyny, 50. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki, 90 lat od pierwszego pokazania obrazu Jezusa Miłosiernego w Ostrej Bramie oraz 100 lat od wstąpienia Heleny Kowalskiej do zakonu.
Słowa, które inspirują wiernych
Siostra Gaudia Skass ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia podkreśla, że „Dzienniczek” siostry Faustyny pozostaje aktualny. Najczęściej powtarzane w nim słowa „Jestem z tobą. Nie lękaj się niczego” stały się podtytułem symfonii. Jak zauważa o. Mariusz Tabulski, opiekun duchowy wydarzenia, dzięki współczesnej technice przesłanie Miłosierdzia dotrze do miliardów ludzi.
„Kto śpiewa, modli się dwa razy, a kto słucha, modli się dwa razy” – podsumowuje Joanna Słowińska, jedna z wykonawczyń oratorium.