Inne

Warto wiedzieć

Zjawiska atmosferyczna zimą

Zjawiska atmosferyczna zimą

W przyrodzie cały czas zachodzą zmiany. Zimą możesz zaobserwować niebywale fascynujące zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt zmian, jakie zachodzą w atmosferze. Pamiętajmy jednak, iż zimowe zjawiska pogodowe są równie cudowne, co niebezpieczne. Oglądając przecudowne zimowe widoki trzeba pozostać przezornym oraz przygotować się stosownie do surowych warunków. Jakkolwiek warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima objawia swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, które zjawiska pogodowe masz możliwość dostrzec w zimie.

Śnieg i zawieja

Opady śniegu stanowi wiecznie wyjątkowo oczekiwana zapowiedź zimowej pory. Śnieg pojawia się w formie kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki czy też przeróżne nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg buduje biały płaszcz, wówczas świat jest taki spokojny i nieskazitelny. Czasami w zimie mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko pojawia wtedy kiedy wiatr nosi lekki śnieg zalegający na ziemi. Lecz podczas gdy są opady śniegu oraz wieje porywisty wiatr, wówczas występuje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są bardzo mocne możemy mówić o śnieżycy, a kiedy dodatkowo pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie tych gwałtownych zjawisk, lepiej zostać w w domowym zaciszu. Niemniej wszelako podczas łagodnej śnieżycy czy też wkrótce po niej wskazane jest wybrać się do lasu. Ośnieżone korony drzew prezentują się wspaniale. Poza tym da się z łatwością prześledzić tropy zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.

Mroźne klimaty

Kiedy temperatura wskazuje poniżej zera występuje przymrozek. To zjawisko ma miejsce nie tylko w zimie, ale także w czasie jesieni i wiosny. Przymrozek łączy się z amplitudą, jaką oblicza się w oparciu o różnicę między temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej zera oC w nocy różnica pokazuje liczby dodatnie. To następstwo trwającego wciąż ciepła podczas dnia a także małych zmian temperatur. W sytuacji gdy dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko określa się jako mróz. Mały, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do przebywania na dworze. Powinno się pamiętać wszelako o ciepłym ubraniu i posmarowania twarzy kremem. Temperatura powyżej dwudziestu stopni Celsjusza tworzy już ekstremalne warunki, przed jakimi z pewnością jednak powinno się ochraniać. Na tak wysokim mrozie nie wolno zbytnio długo przebywać, gdyż płuca i oskrzela nie funkcjonują poprawnie. Mroźne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości przedostaje się do wewnątrz niszczy pęcherzyki płucne a także oskrzela. Wynikiem tego są nieodwracalne zmiany, które doprowadzają do astmy. Aczkolwiek w sytuacji, gdy pojawia mróz do minus 15 stopni wskazane jest wybrać się na energiczną przechadzkę. W czasie niskich temperatur dochodzi do innych widowiskowych zjawisk związanych z zamarzaniem wody, zaznajomisz się z nimi czytając kolejny rozdział.

Przeróżne postaci pary wodnej

Spadek temperatur poniżej zera stwarza warunki do powstawania przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na podłożu, lecz także w powietrzu. Powstałe w ten sposób przecudnej urody zdobią krajobraz. Szron stanowi osad zbudowany ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli podłoże uzyska bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron niejednokrotnie mylony jest z szadzią. Szadź jednak powstaje w sytuacji połączenia się lodowatej kropelki wody z powierzchnią albo z utworzoną wcześniej szadzią. W wyniku na przykład powolnego napływania takiej zmieniającej stan skupienia wody tworzy się masywna pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeśli kropelki wody zdążą się rozprzestrzenić przed kompletnym zamarznięciem, to w takim razie powstaje gołoledź. Drogowcy mówią na to zjawisko "szklanka", gdyż droga oblepiona gołoledzią jest gładka i bardzo śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, należałoby wybrać się do lasu. Oklejone kryształkami lodu bądź szadzią drzewa wyglądają czarodziejsko. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, więc po wielokroć zachodzą złamania gałęzi czy konarów. Masywna powłoka szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To wielka i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Bezwzględnie trzeba wobec tego rozglądać się czujnie i wymijać zakątki z widomymi obciążonymi roślinami, tak aby łamiąca się gałąź nie spadła komukolwiek na głowę. Tymczasem nader cudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To unikalne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, chociaż od czasu do czasu da się go uchwycić. Musi pojawić się kilkudziesięciostopniowy mróz. Pojawia w takim przypadku proces przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu.