Kuchnia lubelska

Kulinarne ciekawostki, przepisy na lubelskie potrawy, najlepsze restauracje

Roślinny Lublin

Roślinny Lublin

W Lublinie bardzo szybko rośnie liczba świadomych konsumentów. Wśród niech jest również znaczący procent wegan, którzy zdecydowali się całkowicie zrezygnować z produktów odzwierzęcych. Co raz liczniej pojawiające się badania preferencji żywieniowych Polaków wskazują, że świadomość zdrowego odżywiania i powiązanie diety ze zdrowiem to nie jest moda, to racjonalny i rozwijający się nurt, mający bardzo mocne oparcie w poglądach na temat wykorzystywania zwierząt w przemyśle i rolnictwie oraz w postawach proekologicznych.

Wegetarianizm, weganizm, zdrowie

Weganizm to raczej styl życia. Oczywiście opiera się na odpowiednim sposobie odżywiania, który eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce, w tym mięso, jaja i nabiał. Ale weganizm to nie tylko dieta, to również świadomy wybór innych produktów, jak choćby odzieży, czy kosmetyków. Wegetarianizm ma nieco mniej restrykcyjne zasady, dopuszcza na przykład nabiał a pescowegetarianizm dopuszcza mięso ryby. Bardzo często dieta wegetariańska jest wstępnym etapem, który prowadzi do racjonalnego wyboru weganizmu. Wegetarianin coraz bardziej świadomie kieruje się wyborem produktów i bywa, że z czasem przechodzi na weganizm. O wiele łatwiej jest mu wówczas przyjąć wszystkie założenia weganizmu, organizm akceptuje stopniowe zmiany, a konsument świadomie potrafi wybierać produkty w taki sposób, by zaspokoić wszystkie swoje potrzeby.  Z pewnością bardzo dużym ułatwieniem jest dostępność takich produktów. Restauracje z menu wegańskim, sklepy ze zdrową żywnością, czy produktami wegańskimi nie tylko pomagają w utrzymaniu restrykcyjnych założeń diety, ale również pozwalają po prostu zaradzić monotonii i ograniczeniom. Okazuje się, że w Lublinie weganie absolutnie nie są skazani na nudę, czy brak możliwości urozmaicenia swojego menu.

Lublin - miasto wegańskie

Z pewnością nie bez znaczenia dla zwiększającej się liczby wegan w Lublinie pozostaje fakt, że w naszym mieście mieszka bardzo dużo ludzi młodych, świadomych i poszukujących. Ponadto na lubelskich uczelniach jest wiele kierunków powiązanych z ekologią, zdrowym żywieniem i zdrowiem człowieka. Ważne jest również to, że nasi przedsiębiorcy to ludzie świadomi potrzeb i otwarci na racjonalne rozwiązania, dlatego w Lublinie istnieje wiele restauracji i kawiarni oferujących wegańskie menu. Okazuje się, że miejsca te cieszą się nieustannie dużą popularnością i zainteresowaniem klientów, nawet okres pandemii nie wpłynął znacząco na popyt na dania wegańskie. Można raczej rzec, że ten trudny dla zachowania dobrostanu organizmu czas wzbudził zainteresowanie zdrowym odżywianiem i samym weganizmem. Ludzie zaczęli poszukiwać produktów, które zapewnią im zdrowie i odporność. Do restauracji wegańskich przychodzą obecnie ludzie w każdym wieku, nie tylko młodzi. Dobra kuchnia, racjonalne wegańskie posiłki to świetny wybór dla całej rodziny, nawet dla dzieci, czy osób starszych. Lublinianie wiedzą, że obiadując w dobrej wegańskiej restauracji mogą liczyć na zdrowy, zbilansowany i różnorodny posiłek.  

Gdzie zdrowo zjeść w Lublinie?

Od dłuższego czasu lubelskie restauracje i kawiarnie oferujące wegańskie menu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pojawiają się w nich nie tylko ci, którzy przyjęli na stałe wegański tryb życia, ale również tacy, którzy wiedzą, że te kuchnie oferują zdrowe i przede wszystkim smaczne posiłki. Gdzie zatem się wybrać na wegetariański posiłek?

  • UMEÅ na ul. Orla 4, to prawdziwy kulinarny raj dla wegan i nie tylko. Znajdziesz tu roślinne burgery, kebaby, zupy i inne pyszne dania wegańskie. Należą się brawa za smak i różnorodność. Codziennie nowe menu, możliwość dostaw do domu. https://www.facebook.com/umealublin
  • Pomylone Gary na ul. Chopina 33 - każdego dnia oferuje inny zestaw dnia, a prócz tego mamy stałe menu pełne pysznych dań wegańskich. Świetne kucharki przygotowują smaczne potrawy bez użycia produktów odzwierzęcych. Możesz zasmakować absolutnie wszystkiego: zup, sałatek, deserów, tortilli, burgerów, wegańskich śledzi, pizzy, pierogów i innych dań w 100% roślinnych. https://www.facebook.com/veganbistroPomyloneGarylublin/
  • Fresh Kitchen na ul. Chopina 11 to zdecydowana królowa wegańskiej pizzy. Ale bywalcy chwalą sobie też kebab, makarony, sushi i burgery. Znakiem rozpoznawczym menu jest słynna Curkuma Latte, którą można popijać delektując się wybornymi wegańskimi deserami. https://www.facebook.com/freshkitchenlbn

W Lublinie działają też lokale, w których można zjeść zarówno wegetariańskie dania, jak i wegańskie. Tu nikt nie zobaczy mięsa na talerzu. Ale pojawią się dania na bazie mleka, czy jaj. Weganie jednak mogą wybrać stricte roślinne dania. Taką restauracją jest np. Soczysta Strawa na Jana Hempla 4. Ponadto dania roślinne można zamówić w Zielonym Talerzyku na Królewskiej 3, choć od jakiegoś czasu pojawiają się tam również dania mięsne w menu. Kuchnia wegańska i wegetariańska natomiast króluje w restauracji Falla Lublin przy Alejach Racławickich 8.

Weganie nie stronią absolutnie od deserów, są stałymi bywalcami kawiarni i cukierni, o ile w menu znajdują się produkty 100% roślinne. Popularnym miejscem jest Ciacho bez cukru na ul. Zana 32 B lub Tadeusza Kościuszki 3, gdzie na miejscu i na zamówienie można wybrać spośród niezliczonej ilości zdrowych ciast, tortów i innych deserów. Są tu dostępne produkty nie tylko wegańskie, ale także bezglutenowe, bez laktozy i bez cukru.

Ponadto wegańskie torty i ciasta oferuje Cukiernia Artystyczna Creamy, której Kawiarnia Creamy Cafe mieści się na ul Rymwida 8. Pysznych wegańskich lodów można popróbować w słynnej lodziarni Bosko, która w swoim menu również uwzględniła naturalne, roślinne składniki lodów.

Wyjątkowych miłośników zwierząt zaprasza Mrau Cafe na Orlej 6, gdzie w kocim towarzystwie można również spróbować wegańskiego ciasta. Koty są gospodarzami tego miejsca i szczególny regulamin kawiarni pozostaje w całkowitej zgodności z weganizmem i w poszanowaniu zwierząt.

Współpraca

Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.

Image

Ciekawostki z Lublina
Wydarzenia, inwestycje, miejsca.

© 2022, NaszLublin.pl

Redakcja

ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

Kontakt

kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023