
Mieszkańcy Lublina i przedstawiciele władz oddadzą hołd Papieżowi
W środę, 2 kwietnia, o godzinie 9:37 na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbędzie się uroczystość upamiętniająca 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka. W wydarzeniu wezmą udział mieszkańcy Lublina, przedstawiciele władz miasta i województwa, a także reprezentanci środowisk akademickich i instytucji społecznych. Zgromadzeni złożą kwiaty pod pomnikiem Homagium, oddając hołd byłemu profesorowi KUL i Honorowemu Obywatelowi Miasta Lublin.
Związki Karola Wojtyły z Lublinem
Lublin odegrał ważną rolę w życiu Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. W 1954 roku rozpoczął on pracę na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie przez ponad dwie dekady prowadził wykłady z filozofii moralnej, historii doktryn etycznych i etyki. Jego zajęcia cieszyły się dużą popularnością, przyciągając studentów nie tylko z kierunku filozofii. Pracę akademicką zakończył w 1978 roku, kiedy został wybrany na papieża.
Jan Paweł II i społeczność akademicka KUL
Jan Paweł II pozostawił trwały ślad w historii KUL. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, na Jasnej Górze, otrzymał pierwszy egzemplarz medalu „Za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”. W 1983 roku Senat uczelni nadał mu tytuł doktora honoris causa. W 1987 roku, w trakcie III pielgrzymki do Polski, Papież odwiedził Lublin. Na Majdanku oddał hołd ofiarom II wojny światowej, odwiedził Katedrę Lubelską oraz spotkał się ze społecznością akademicką KUL-u.
„Jakie są perspektywy tego pokolenia?”
W auli uczelni Jan Paweł II wygłosił to przemówienie i poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego gmachu uniwersytetu, który dziś nosi jego imię.
Honorowy Obywatel Lublina i dziedzictwo Papieża
W 1997 roku Jan Paweł II został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Po jego śmierci w 2005 roku, Katolicki Uniwersytet Lubelski oficjalnie przyjął nazwę Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Dziś jego dziedzictwo wciąż żyje w społeczności akademickiej i mieszkańcach miasta. W Kościele Akademickim KUL znajduje się relikwia Papieża, a na dziedzińcu uczelni można zobaczyć jego pomnik. Na uniwersytecie kontynuowane są badania nad jego nauczaniem, a organizowane wykłady i publikacje przybliżają myśl Papieża kolejnym pokoleniom.
Lublin wciąż pamięta o swoim wybitnym profesorze i Papieżu. Rocznicowe obchody 2 kwietnia będą kolejną okazją do uczczenia jego życia i nauki.