Informacje

Badź na bieżąco z wydarzeniami

Lublin wspiera pokrzywdzonych – startuje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Lublin wspiera pokrzywdzonych – startuje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Lublin aktywnie włącza się w ogólnopolską inicjatywę

Od 17 do 23 lutego w Lublinie odbędzie się "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" – coroczna akcja skierowana do osób doświadczających przemocy i innych przestępstw. Mieszkańcy mogą skorzystać z darmowych konsultacji prawnych, psychologicznych i socjalnych.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby potrzebujące wsparcia mogą zgłaszać się do specjalistów z różnych instytucji: Zespołu Interdyscyplinarnego, Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Policji, Prokuratury oraz organizacji pozarządowych. Dyżury odbędą się m.in. w Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Probostwo 6A i siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE.

Dostępna także pomoc dla cudzoziemców

Tegoroczna edycja obejmuje wsparcie dla osób posługujących się językiem ukraińskim i angielskim. Dzięki współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) możliwe będzie skorzystanie z tłumaczenia porad prawnych dla cudzoziemców, uchodźców oraz osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Warsztaty i prelekcje – edukacja dla specjalistów i mieszkańców

W ramach akcji odbędą się warsztaty i spotkania edukacyjne. 18 lutego o godz. 12:30 w Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Probostwo 6A odbędą się warsztaty "Pierwsza pomoc PRZEDpsychologiczna w sytuacji pokrzywdzenia przestępstwem". Są one skierowane do pracowników socjalnych i kuratorów sądowych.

20 lutego o godz. 9:00 odbędzie się warsztat "Komunikacja z osobą pokrzywdzoną przestępstwem – ze szczególnym uwzględnieniem wtórnych zranień". Wydarzenie adresowane jest do pracowników instytucji pomocowych i studentów kierunków związanych z pomocą społeczną. Zapisy prowadzone są do 17 lutego drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spotkania dla mieszkańców

Mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w prelekcji na temat radzenia sobie w sytuacji, gdy są ofiarą przestępstwa. Spotkanie odbędzie się 17 lutego o godz. 8:00 w Centrum Interwencji Kryzysowej.

20 lutego w godz. 12:00-15:00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE odbędą się warsztaty z zakresu procedury Niebieskiej Karty dla kobiet doświadczających przemocy.

Harmonogram dyżurów eksperckich

Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego będzie dostępny 19 lutego w godz. 16:00-17:00 w Parafii Świętego Marcina przy ul. Krężnickiej 136. W Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Probostwo 6A przez cały tydzień odbywać się będą dyżury psychologiczne w godz. 12:00-13:00 oraz 18:00-19:00.

Osoby w kryzysie mogą skorzystać z telefonicznych i stacjonarnych dyżurów interwenta:

  • 17 lutego, godz. 11:00-13:00 – dyżur telefoniczny: 575 983 457
  • 18 lutego, godz. 11:00-13:00 – dyżur stacjonarny, pokój nr 3

Pracownik socjalny pełni dyżury:

  • 20 lutego, godz. 11:00-13:00 – telefonicznie: 575 983 457
  • 21 lutego, godz. 11:00-13:00 – stacjonarnie, pokój nr 3

Darmowa pomoc dla każdego

Wszystkie porady, dyżury i warsztaty organizowane w ramach "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" są całkowicie bezpłatne. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do skorzystania z oferowanego wsparcia, które może pomóc w trudnych życiowych sytuacjach.

źródło: UM Lublin, oprac. red.

Polityka prywatności                    Regulamin