Lublin wspiera zawodowy powrót do aktywności. Nowy program dla kobiet i osób bezrobotnych rusza w maju
Miasto, WSPA i MUP łączą siły, by pomóc mieszkańcom odkryć potencjał zawodowy
Miasto Lublin we współpracy z Miejskim Urzędem Pracy i Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji rozpoczyna realizację nowego komponentu programu „Lublin Skills Up!”. Inicjatywa pod hasłem „Uwolnij swój potencjał” ma na celu wspieranie mieszkanek i mieszkańców w powrocie na rynek pracy oraz przeciwdziałanie zawodowemu wykluczeniu. Pierwsze warsztaty odbędą się 16 maja przy ul. Spokojnej 2 w Urban Labie. Celem projektu jest także budowanie pewności siebie, odkrywanie własnych zasobów i świadome kształtowanie kierunku rozwoju zawodowego.
Nowa inicjatywa „Lublin Skills Up!” odpowiada na realne potrzeby mieszkańców
Rozwijająca się współpraca samorządu, uczelni i instytucji rynku pracy to odpowiedź na aktualne wyzwania społeczne i gospodarcze. Komponent „Lublin Skills Up! Uwolnij swój potencjał” ma pomóc w aktywizacji osób pozostających bez zatrudnienia, w szczególności tych, które z różnych względów napotykają trudności w odnalezieniu się na rynku pracy.
Wspólne działania Miasta Lublin, Miejskiego Urzędu Pracy oraz WSPA mają sprzyjać wzmacnianiu pewności siebie uczestników, rozwijaniu ich samoświadomości oraz wspierać w poszukiwaniu indywidualnych ścieżek zawodowych.
„Komponent „Lublin Skills Up! Uwolnij swój potencjał” to kolejny krok w stronę bardziej inkluzywnego i otwartego rynku pracy w naszym mieście. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie wiele mieszkanek i mieszkańców Lublina otrzyma szansę na nowy start zawodowy oraz osobisty. To kolejne działanie podejmowane w naszym mieście na rzecz rozwoju i sieciowania, co wpisuje się w realizację założeń Strategii Kultury Lublin 2030+” – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Warsztaty dla osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym startują 16 maja
Pierwszym działaniem w ramach nowego komponentu będą warsztaty rozwojowe pod nazwą „Odkryj swój potencjał do zmiany zawodowej”. Zajęcia odbędą się w piątek, 16 maja w przestrzeni Urban Lab przy ul. Spokojnej 2. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do kobiet powracających na rynek pracy po przerwie zawodowej.
Podczas warsztatu uczestniczki będą mogły zidentyfikować swoje mocne strony, wzmocnić motywację oraz zdobyć praktyczne wskazówki ułatwiające skuteczny powrót do aktywności zawodowej. Spotkanie ma charakter rozwojowy i ma być pierwszym z cyklu działań wspierających różne grupy społeczne – w tym osoby długotrwale bezrobotne i te, które mierzą się z barierami zawodowymi.
Wspólne działania uczelni, miasta i instytucji rynku pracy mają wspierać rozwój społeczny
Współpraca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji z Miastem Lublin i Miejskim Urzędem Pracy ma przyczynić się do zwiększenia skuteczności wsparcia osób wykluczonych z rynku pracy.
„Aktywizacja zawodowa osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza kobiet, to nie tylko kwestia równości społecznej, ale także ważny czynnik dla dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego naszego miasta. Współpraca WSPA z Miastem Lublin oraz Miejskim Urzędem Pracy jest odpowiedzią na potrzeby tych grup społecznych, które wymagają wsparcia w aktywizacji zawodowej i może przyczynić się do efektywnego odnalezienia się na rynku pracy” – mówi dr Dominika Janik-Lis, Dziekan Kierunku Socjologia, WSPA.
Projekt „Lublin Skills Up! Uwolnij swój potencjał” zakłada realizację warsztatów, które mają pomóc uczestnikom nie tylko wrócić na rynek pracy, ale również lepiej odnaleźć się w jego zmieniających się realiach. Program skupia się na rozwijaniu kompetencji przyszłości oraz wspieraniu samodzielności w podejmowaniu decyzji zawodowych.
Rekrutacja na warsztaty już trwa
Zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółami projektu oraz zgłosić swój udział za pośrednictwem strony internetowej: przedsiebiorczy.lublin.eu. Liczba miejsc jest ograniczona, a udział w warsztacie jest bezpłatny. Program skierowany jest do wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i odnaleźć nowe możliwości rozwoju zawodowego.