Informacje

Badź na bieżąco z wydarzeniami

Miasto Lublin zwiększa dostępność usług dla osób z niepełnosprawnościami

Miasto Lublin zwiększa dostępność usług dla osób z niepełnosprawnościami

Nowe inicjatywy wspierające integrację i równość społeczną

Lublin pokazuje, że dostępność jest nie tylko priorytetem, ale i realnym działaniem. W ramach działań na rzecz równego dostępu Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta zakupił kolejną przenośną pętlę indukcyjną. Nowe urządzenie umożliwi osobom z niedosłuchem pełne uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez miasto i jego instytucje.

Kontynuacja działań na rzecz dostępności

Miasto od lat dba o to, by Lublin był miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich – podkreśla Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych. – Zakup kolejnej pętli indukcyjnej pozwoli mieszkankom i mieszkańcom z niepełnosprawnością narządu słuchu w pełni korzystać z miejskich wydarzeń. To istotny krok w kierunku równego dostępu do usług oferowanych przez nasze jednostki miejskie.

Jak działają pętle indukcyjne?

Pętle indukcyjne to nowoczesne i wygodne w użytkowaniu urządzenia wspomagające osoby korzystające z implantów ślimakowych lub aparatów słuchowych wyposażonych w cewki indukcyjne. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą wyraźnie słyszeć źródło dźwięku, przy jednoczesnym wytłumieniu zakłóceń z otoczenia. Co więcej, z urządzenia może jednocześnie korzystać więcej niż jedna osoba, co umożliwia komfortowe uczestnictwo w wydarzeniach miejskich, takich jak konferencje, gale, uroczystości czy spotkania.

Gdzie można znaleźć pętle indukcyjne w Lublinie?

Pętle indukcyjne są już dostępne m.in. na Dworcu Metropolitarnym oraz w Ośrodku Informacji Osób z Niepełnosprawnościami w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin. Wydział Kultury dysponuje także przenośną pętlą indukcyjną, którą nieodpłatnie wypożycza na wydarzenia kulturalne, by zwiększyć dostępność do kultury dla mieszkańców. Organizacje pozarządowe oraz inne instytucje działające w sferze non-profit mogą również nieodpłatnie wypożyczać ten sprzęt.

Tłumacz Polskiego Języka Migowego

Warto przypomnieć, że osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą również korzystać z pomocy tłumacza Polskiego Języka Migowego podczas załatwiania spraw w Urzędzie Miasta Lublin. Usługa ta jest dostępna online oraz bezpośrednio na miejscu, co dodatkowo ułatwia załatwianie indywidualnych spraw urzędowych.

Zaangażowanie Lublina w budowanie dostępności

Lublin, poprzez kolejne kroki na rzecz zwiększenia dostępności, pokazuje swoje zaangażowanie w budowanie miasta otwartego i przyjaznego dla każdego mieszkańca. Kolejne inwestycje służą poprawie komfortu życia osób ze szczególnymi potrzebami oraz sprawiają, że wszyscy mogą w pełni korzystać z miejskich zasobów i wydarzeń.

źródło: UM Lublin, oprac. red. Marta Jarzyna