Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia widać już nowe drzewa. W miejscu chorych platanów posadzono 10 z 14 zaplanowanych klonów. Cztery pozostałe mają pojawić się jeszcze w tym tygodniu.
To duże, ponaddwunastoletnie sadzonki jawora odmiany „Worley”. Trafiły w jedną z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni w centrum Lublina, dlatego ich wybór uzgodniono z konserwatorem zabytków.
Nowe klony zastępują platany, których stan przez wiele miesięcy był monitorowany. Drzewa osłabiła antraknoza platanów, choroba obserwowana obecnie w wielu miastach Polski i Europy. Do tego doszły trudne warunki pogodowe. Leczenie prowadzone przy drzewach nie zatrzymało choroby.
Deptak Krakowskiego Przedmieścia nadal będzie zieloną wizytówką centrum miasta. Choroba platanów była dla wszystkich trudnym doświadczeniem, dlatego cieszy nas, że sadzenie nowych drzew przebiega zgodnie z planem, a nowe klony harmonijnie wpisują się w krajobraz tej reprezentacyjnej przestrzeni
Tak mówi Katarzyna Antoń, Miejska Architektka Zieleni. Nasadzenia na deptaku są częścią szerszych zmian, które obejmują zieleń, małą retencję i rozszczelnianie nawierzchni w centrum Lublina.
Na Krakowskim Przedmieściu sadzone są klony jawory „Worley” o obwodach pni wynoszących co najmniej 20 cm. To odmiana ceniona za odporność na warunki miejskie.
Drzewa mają też ozdobny charakter. Jesienią ich liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor, więc deptak zyska wyraźny sezonowy akcent.
Wymiana obejmuje łącznie 14 drzew. Większość jest już posadzona, a prace przy ostatnich czterech mają zakończyć się w najbliższych dniach.

Nowe klony na deptaku to fragment większej zmiany w centrum. Tam, gdzie pozwalają na to warunki, miasto usuwa twarde, nieprzepuszczalne nawierzchnie. Dzięki temu w gęstej zabudowie pojawia się więcej miejsca na drzewa, krzewy i rabaty.
W ostatnich latach w centrum Lublina rozebrano i rozbrukowano ponad 3160 m2 twardych nawierzchni. W tych miejscach posadzono 75 dużych drzew liściastych i ponad 8200 krzewów.
Takie zmiany widać między innymi przy Krakowskim Przedmieściu, ulicach Chopina, Sądowej, Narutowicza i Okopowej. Nowa zieleń pojawiła się także przy Lubartowskiej, Zamojskiej, Królewskiej, Kołłątaja, Kapucyńskiej oraz Bajkowskiego.
W centrum przybywa też rabat i skwerów z roślinami miododajnymi. W ostatnich latach w taki sposób zagospodarowano blisko 3 tys. m2 przestrzeni.
Na tych terenach posadzono 103 drzewa, niemal 6,8 tys. krzewów oraz ponad 1,1 tys. bylin i traw ozdobnych.
Zmiany najbardziej widać na Placu Zamkowym, Placu po Farze i przy ul. Wodopojnej. Nową zieleń dostał też fragment Al. Racławickich przy ul. Sowińskiego, przestrzeń przy ul. Dolnej 3 Maja i Al. Tysiąclecia, a także miejsca przy ulicach 3 Maja, Kowalskiej, Lubomelskiej i Furmańskiej.
Zielony akcent pojawił się również na skwerze im. adw. Andrzeja Kalinowskiego przy Placu Wolności.
Lublin rozwija też sieć małych parków i skwerów kieszonkowych. To miejsca, które mieszkańcy mijają po drodze do pracy, szkoły, przystanku albo podczas spaceru po centrum.
Nowe nasadzenia pojawiły się między innymi na skwerze im. 100-lecia Praw Wyborczych Polek przy ul. Krótkiej, skwerze im. Zbigniewa Hołdy przy ul. Lipowej i skwerze im. Władysława Bartoszewskiego przy ul. Lipowej.
Zieleń dosadzono też na skwerze przy ul. Chmielarczyka, terenach przy ul. Zesłańców Sybiru i Peowiaków oraz na skwerze przy ul. Łopacińskiego.
Łącznie ostatnie zielone zmiany w centrum dają ponad 6100 m2 nowej lub odnowionej zieleni. W tej liczbie jest 178 nowych, dużych drzew, ponad 15 tys. krzewów oraz ponad 1100 bylin i traw ozdobnych.
Następne prace zaplanowano w ramach Zielonego Budżetu. Tegoroczna edycja działa pod hasłem „Zielona retencja”. Chodzi o ogrody deszczowe, rabaty deszczowe i kolejne miejsca, w których twarda nawierzchnia ustąpi zieleni.
W centrum takie zmiany obejmą ul. Chopina, wąwóz przy ul. Nowomiejskiej, ul. Weteranów, ul. Ciepłą, ul. Czwartek oraz ul. Żwirki i Wigury.
Kolejne rabaty powstaną także przy ul. Królewskiej, na odcinku od posesji nr 2 do 8. To miejsce zostanie obsadzone różami okrywowymi.
Zieleń pojawi się również przy okazji planowanej rewitalizacji Starego Miasta. Lublin pozyskał na ten projekt ponad 7,6 mln zł dofinansowania unijnego.
Nowe nasadzenia zaplanowano między innymi na Placu po Farze, Placu Rybnym, w Zaułku Hartwigów oraz przy Trybunale Koronnym. Przy Trybunale ma powstać rabata z klonami tatarskimi i różami.
Miasto zapowiada, że zmiany w najstarszych częściach Lublina mają dać więcej zieleni, cienia i przestrzeni lepiej przygotowanej na upały oraz intensywne opady.