
Lubelskie Centrum Konferencyjne gościło galę podsumowującą pierwszą edycję programu „SUper Granty”. 16 grudnia wyróżniono 25 samorządów uczniowskich za kreatywne projekty, które wzbogaciły życie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Gala „SUper Granty” – kreatywność młodzieży w centrum uwagi
Podczas uroczystości w Lubelskim Centrum Konferencyjnym uhonorowano zwycięskie inicjatywy z zakresu edukacji, integracji i rozwoju kompetencji młodych ludzi. Program „SUper Granty” to nowa inicjatywa wspierająca działania samorządów uczniowskich w szkołach, która w tym roku przyznała granty o wartości do 7,5 tys. zł. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych.
– „SUper Granty” to projekt, który promuje kreatywność i zaangażowanie młodzieży oraz wzmacnia rolę samorządów uczniowskich w życiu szkoły. Pomysły realizowane w ramach programu czynią szkoły lepszymi miejscami do nauki i działania – podkreśliła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Warsztaty, gry miejskie i festyny - nagrodzone projekty uczniowskie w Lublinie
Spośród 25 nagrodzonych projektów 13 pochodziło ze szkół podstawowych. Do najciekawszych należały m.in.:
- „Reporterska Czternastka” – warsztaty rozwijające umiejętności dziennikarskie i telewizyjne.
- „InteGRAciarnia” – projekt integracyjny z grami planszowymi.
- „Lublin w Europie, Europa w Lublinie” – działania edukacyjne podkreślające miejsce Lublina w kontekście europejskim.
Szkoły ponadpodstawowe zrealizowały 12 projektów, w tym:
- Międzyszkolną grę miejską „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, która łączyła historię z aktywnością fizyczną.
- „Kreatywną Przestrzeń w Grabskim”, oferującą warsztaty artystyczne i edukacyjne.
- „Graj z Elsnerem” – festyn gier planszowych, w których tematyka łączyła Lublin i Unię Europejską.
Dzięki grantom uczniowie mogli realizować własne pomysły, rozwijając partycypację i współdecydowanie o sprawach szkoły.
Lubelska młodzież na podium - gala „SUper Granty” nagradza kreatywne pomysły
Gala rozpoczęła się występem zespołu zwycięskiego w konkursie „Lublin ma talent” organizowanym przez I LO. Szczególnym punktem programu była inscenizacja „Romea i Julii” w trzech językach, zaprezentowana przez uczniów VII LO. Panel dyskusyjny pt. „SUper Samorząd: Młodzież, Granty, Działanie!” oraz projekcja filmu o projektach Szkoły Podstawowej nr 20 dostarczyły inspiracji na kolejne edycje konkursu. Finałem wydarzenia była gra planszowa „Graj z Elsnerem o Lublinie”, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 5.
Pierwsza edycja programu „SUper Granty” wsparła rozwój młodych liderów i wpisała się w cele Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz obchody 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Projekty realizowane w ramach programu pokazały, jak ogromny potencjał drzemie w młodzieży i ich kreatywności. Kolejne edycje zapowiadają się równie obiecująco.
źródło: UM Lublin, oprac. red.