Informacje

Badź na bieżąco z wydarzeniami

Trwa V Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie

Trwa V Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie

W Lublinie rozpoczął się V Samorządowy Kongres Trójmorza oraz towarzyszące mu Forum Gospodarcze. Wydarzenie, które od lat umacnia współpracę regionów na osi północ–południe wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej, otworzył prezydent RP Andrzej Duda. Kongres jest inicjatywą Województwa Lubelskiego i stanowi uzupełnienie szerokiej współpracy w ramach Trójmorza, skupiającej 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent RP o znaczeniu Inicjatywy Trójmorza

Podczas inauguracji prezydent Andrzej Duda przypomniał, że tegoroczna edycja Kongresu odbywa się w roku 10. rocznicy powstania Inicjatywy Trójmorza, którą współtworzył w 2015 roku wraz z byłą prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Podkreślił znaczenie dotychczasowych działań na rzecz rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego regionu oraz ich rolę w wyrównywaniu poziomu rozwoju państw członkowskich. Zaznaczył, że osiągnięte efekty przynoszą realne korzyści mieszkańcom i wzmacniają wspólnotę Trójmorza.

Rozwój współpracy samorządów

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski podkreślił, że Kongres Trójmorza to nie tylko przestrzeń do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim skuteczna platforma współpracy między samorządami. Obecnie w ramach Sieci Regionów Trójmorza działa 27 samorządów z 7 państw, a do inicjatywy dołączył kolejny region stowarzyszony – rejon Ștefan Vodă z Mołdawii. Rozwija się także Sieć Uniwersytetów Trójmorza, a tegoroczna edycja rozszerza współpracę o nowe obszary, w tym ochronę dziedzictwa historycznego i turystykę.

Podpisanie istotnych porozumień

Podczas pierwszego dnia Kongresu podpisano trzy ważne dokumenty:

  • Deklarację o utworzeniu Sieci Turystycznej Trójmorza, której celem jest rozwój gospodarki turystycznej w regionie.
  • Porozumienie o przyjęciu nowego członka Sieci Regionów Trójmorza – rejonu Ștefan Vodă z Mołdawii.
  • Deklarację o Partnerstwie i Współpracy na rzecz budowy międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia, wspólnie popartą przez województwa podkarpackie, lubelskie i Kraj Preszowski.

Rola sztucznej inteligencji w gospodarce

Istotnym punktem programu była prelekcja prof. Michała Kosińskiego z Uniwersytetu Stanforda na temat wpływu sztucznej inteligencji na umiędzynarodowienie i konkurencyjność firm. Była ona wstępem do panelu „Sztuczna Inteligencja – nowa (r)ewolucja przemysłowa?”, który koncentrował się na zastosowaniach AI w gospodarce, medycynie i zarządzaniu.

Sesja międzynarodowa i znaczenie Trójmorza dla turystyki

W ramach sesji międzynarodowej odbyły się trzy panele dyskusyjne. Jeden z nich poświęcono roli Trójmorza w rozwoju turystyki międzyregionalnej oraz możliwościom wykorzystania infrastruktury, takiej jak Via Carpatia, do ułatwienia podróży i wspierania turystyki zrównoważonej.

V Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie nie tylko podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia współpracy, ale także wyznacza nowe kierunki jej rozwoju. Kolejne dni wydarzenia przyniosą dalsze debaty i decyzje dotyczące przyszłości regionu.

źródło: UMWL, oprac. red.

Polityka prywatności                    Regulamin