
Uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się w centrum Lublina
W niedzielę, 11 maja, Lublin stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia – uroczystych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Okazją jest 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Główne uroczystości zaplanowano przy Archikatedrze Lubelskiej i na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.
Msza święta i przemarsz historyczny rozpoczną wydarzenie
Obchody rozpoczną się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie ulicami miasta przejdzie uroczysty pochód z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych oraz rektorów lubelskich uczelni. Kolumna uczestników skieruje się pod Centrum Spotkania Kultur, gdzie na placu Teatralnym rozpocznie się piknik rodzinny w historycznej oprawie.
Piknik historyczny i średniowieczne miasteczko na placu Teatralnym
Na uczestników czekać będzie m.in. piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które odtworzą średniowieczne miasteczko. Goście wydarzenia będą mogli zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie w czasach pierwszego króla Polski. W programie zaplanowano pokazy historyczne, warsztaty rzemiosła i inscenizacje. Wydarzenie ma charakter otwarty i rodzinny.
Spektakl „Koronacja” z muzyką na żywo i udziałem Sztukmistrzów z Lublina
Jednym z głównych punktów obchodów będzie widowisko „Koronacja”, przygotowane specjalnie na tę okazję. Spektakl przybliży kulisy koronacji Bolesława Chrobrego i jej znaczenie dla Polski. Jak zapowiedział dyrektor CSK Michał Chorosiński, przedstawienie będzie miało rozbudowaną formę sceniczną i nastrojową oprawę.
Muzykę skomponował Marcin Pospieszalski, a wykonają ją chór i orkiestra grające na żywo. Na scenie pojawią się także Sztukmistrze z Lublina – grupa specjalizująca się w widowiskach cyrkowych i plenerowych.
Wydarzenie objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP
Uroczystości w Lublinie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jak podkreślił marszałek województwa Jarosław Stawiarski, rocznica koronacji Bolesława Chrobrego to dobry moment, by przypomnieć o tysiącletniej historii Polski i jej miejscu w europejskiej wspólnocie.
– To jubileusz, który pokazuje, że jesteśmy narodem z głębokimi korzeniami i ważnym dorobkiem historycznym – zaznaczył marszałek.
Skład Komitetu Honorowego powołanego na potrzeby obchodów
Podczas konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, która odbyła się 24 kwietnia, wręczono akty powołania do Komitetu Honorowego Obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. W jego skład weszli m.in. prof. Mieczysław Ryba (przewodniczący), arcybiskup Abel, Bartłomiej Bałaban, ks. dr Grzegorz Brudny, Michał Chorosiński, dr Robert Derewenda, prof. dr hab. Piotr Kacejko, prof. dr hab. Tadeusz Kęsik, Kamila Lendzion, Andrzej Leńczuk, dr Dominik Mielko, Andrzej Pruszkowski, Jolanta Rychłowska-Żarnecka, ks. prof. Mirosław Sitarz, Danuta Smaga, prof. Marian Surdacki, prof. Ryszard Szczygieł i prof. Marcin Weiner.
Organizatorzy wydarzenia i instytucje współpracujące
Za organizację obchodów odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Współorganizatorami są Centrum Spotkania Kultur oraz Lubelskie Centrum Konferencyjne.
Obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego mają na celu przypomnienie znaczenia dziedzictwa historycznego Polski oraz upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach, które kształtowały naszą tożsamość. 11 maja Lublin stanie się centralnym miejscem tych obchodów – przestrzenią, gdzie historia będzie obecna w nowoczesnej formie.