W regionie

Wiadomości z regionu lubelskiego

Operacje zmniejszenia żołądka przy pomocy robota da Vinci w Lublinie

Operacje zmniejszenia żołądka przy pomocy robota da Vinci w Lublinie

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej (CERO), po raz pierwszy przeprowadzono operacje zmniejszenia żołądka z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Zabiegi wykonali gościnnie lek. Maciej Pastuszka i lek. Piotr Cedrowicz – specjaliści z Ośrodka Chirurgicznego Leczenia Otyłości w Łęcznej, oraz dr n. med. Jerzy Draus, specjalista chirurgii ogólnej i kolorektalnej. To drugi w Polsce ośrodek, w którym takie operacje będą wykonywane.

Epidemia otyłości w XXI wieku

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to epidemia XXI wieku, która prowadzi do poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne czy nowotwory. Osoby z nadwagą borykają się z problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle stawów, trudności z oddychaniem i krążeniem, a także z wykluczeniem społecznym.

– Chorzy na otyłość często nie są w stanie normalnie funkcjonować. Leczenie bariatryczne daje im szansę na powrót do zdrowia i aktywnego życia – wyjaśnia lek. Maciej Pastuszka, koordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego SPZOZ w Łęcznej.

Proces kwalifikacji do operacji bariatrycznych

O kwalifikacji do leczenia bariatrycznego decyduje wskaźnik BMI (body mass index). BMI powyżej 30 kg/m2 wskazuje na otyłość, a wartość przekraczająca 40 kg/m2 pozwala na kwalifikację do operacji. Proces leczenia rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, diagnostyki oraz konsultacji specjalistycznych: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, kardiologa, pulmonologa i chirurga.

Pacjent przygotowuje się do operacji przez kilka miesięcy, zmieniając nawyki żywieniowe, zwiększając aktywność fizyczną i korzystając z pomocy psychologicznej. Redukcja masy ciała o co najmniej 5% i poprawa wydolności organizmu to kluczowe etapy przygotowań.

Przełomowe operacje z użyciem robota da Vinci

W trakcie pierwszej robotycznej sesji bariatrycznej w Lublinie zoperowano trzech pacjentów. Zabiegi przebiegły bez komplikacji, a pacjenci wrócili do domów już po dwóch dobach od operacji. Jednemu z pacjentów zmniejszenie masy ciała umożliwi przeprowadzenie operacji ortopedycznej, która pozwoli mu odzyskać mobilność.

– Robot da Vinci ułatwia wykonywanie trudnych operacji, szczególnie u pacjentów z otyłością olbrzymią – podkreśla lek. Maciej Pastuszka. – Przez ostatnie 10 lat wykonaliśmy ponad 2 tys. operacji bariatrycznych, a robotyka daje nam nowe możliwości.

Nowoczesne podejście do leczenia

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej stale się rozwija. – Operacje robotyczne w naszym szpitalu obejmują obecnie chirurgię, urologię i ginekologię, a ich liczba systematycznie rośnie – mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO. Do tej pory wykonano już 740 operacji w asyście robota da Vinci.

– Wprowadzenie nowych technologii to korzyść przede wszystkim dla pacjentów – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – To szansa na lepsze i skuteczniejsze leczenie.

źródło: UMWL Lublin, oprac. redakcja