Województwo lubelskie słynie przede wszystkim z przepięknych unikalnych zabytków oraz wyjątkowej przyrody. Nic dziwnego, że infrastruktura turystyczna jest tutaj szczególnie rozwinięta. Jednakże nie należy zapominać, iż wyjątkowość Lubelszczyzny wynika nie tylko z magicznego klimatu zabytkowych miejsc, ale również z przyjaznego charakteru jego mieszkańców, ich przedsiębiorczości i zaangażowania w innowacyjny rozwój regionu.
W naszym regionie dzieje się mnóstwo ciekawych historii i wydarzeń. Na początek jednak poznajmy kilka ciekawostek dotyczących samego regionu:
- Województwo lubelskie w obecnym podziale administracyjnym zajmuje 8% powierzchni całego kraju i mieści się w nim 48 miast, w tym 4 z nich na prawach powiatu: Lublin, Zamość Biała Podlaska i Chełm.
- Graniczymy z województwem podkarpackim, podlaskim, mazowieckim i świętokrzyskim oraz z Białorusią i Ukrainą.
- Odcinek łączący północ- ma południe województwa w najdłuższym miejscu ma 226 km, a łączący wschód zachód - 177 km.
- Około 21,7% powierzchni regionu porastają lasy.
- Na Lubelszczyźnie istnieje 48 miast i 3325 wsi.
- Najwyższym miejscem regionu jest wierzchołek Krągłego Goraju (388,7 m n.p.m.), a najniższym Dolina Środkowej Wisły (106,7 m n.p.m.).
- W województwie Lubelskim znajdują się jedne z najpiękniejszych pojezierzy w całej Polsce. Wody powierzchniowe obejmują aż 35 600 ha. Najbardziej popularne pod względem turystycznym Pojezierze Łęczyńsko Włodawskim obejmuje 67 jezior, w tym jezioro Uściwierz o powierzchni 2,6km.
- W regionie funkcjonuje ponad 80 muzeów o różnorodnym charakterze: narodowym, archeologicznym, historycznym, biograficznym, etnograficznym, przyrodniczym, regionalnym, sakralnym, wojskowym, technologicznym i innym.