
Województwo Lubelskie weźmie udział w Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-20 maja 2025 roku i będzie okazją do promocji regionu na arenie międzynarodowej. Polska zaprezentuje się w Pawilonie Narodowym pod hasłem „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Lubelszczyzna przedstawi swoje atuty poprzez bogaty program kulturalny i gospodarczy, podkreślając swoje unikalne dziedzictwo i potencjał ekonomiczny.
Lubelskie na EXPO 2025 – prezentacja regionu na światowej arenie
Podczas konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie zapowiedziano udział Województwa Lubelskiego w EXPO 2025 w Osace. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu i instytucji kultury, m.in. marszałek województwa Jarosław Stawiarski, dyrektor Departamentu Gospodarki Elwira Lorenz oraz dyrektor Opery Lubelskiej Kamila Lendzion. Polska będzie jednym z 40 krajów, które zdecydują się na budowę niezależnego pawilonu o powierzchni 1000 m², co podkreśla wagę i ambicje krajowej prezentacji.
Tydzień Regionalny Województwa Lubelskiego w Osace
Wystawa Światowa odbędzie się na wyspie Yumeshima w regionie Kansai, kluczowym centrum gospodarczym Japonii. Województwo Lubelskie zaprezentuje się w ramach tygodnia regionalnego od 14 do 20 maja 2025 roku. Za oprawę artystyczną odpowiadać będą Opera Lubelska i Muzeum Wsi Lubelskiej. Goście EXPO będą mogli zobaczyć m.in. warsztaty tkackie, wystawę inspirowaną tradycyjnym wzorem pereboru oraz koncerty muzyki folkowej, ukazujące bogactwo kulturowe regionu.
Bogaty program artystyczny – od opery po warsztaty tkackie
Opera Lubelska przygotuje występy operowe solistów, minirecital skrzypcowy o tematyce żydowskiej, pokazy baletowe i tradycyjne tańce ludowe. Zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach tanecznych, w tym nauce poloneza, oraz koncertach fortepianowych z najpopularniejszymi ariami operowymi. Program artystyczny będzie dostosowany do oczekiwań międzynarodowej publiczności, łącząc tradycję z nowoczesnym przekazem.
Muzeum Wsi Lubelskiej zaprezentuje warsztaty tkackie i plastyczne, podczas których odwiedzający będą mogli wziąć udział w tworzeniu tradycyjnych tkanin. Wystawa „Przestrzenie pereboru: odbicia tradycji, rytm przyszłości” przedstawi rzeźbę inspirowaną wzorem tkackim ze strojów nadbużańskich, wykonaną z kryształów żywicy epoksydowej, podkreślając unikatowość regionalnego rzemiosła.
Gospodarcza misja Lubelszczyzny do Japonii
Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego organizuje misję gospodarczą dla 30 małych i średnich firm z regionu. W dniach 17-21 maja przedstawiciele lubelskiego biznesu wezmą udział w spotkaniach B2B, konferencjach branżowych i wizytach studyjnych. Kluczowym elementem misji będzie Polsko-Japońskie Forum Eksportowe organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), skupiające się na sektorach takich jak branża kosmetyczna, spożywcza, OZE, medyczno-farmaceutyczna, IT/Fintech i gamingowa. Dzięki udziałowi w EXPO firmy z regionu będą miały okazję nawiązać kontakty z japońskimi partnerami i zdobyć nowe rynki zbytu.
Lubelskie inspiruje Japonię do odkrywania regionu
Marszałek Jarosław Stawiarski podkreślił, że udział w EXPO 2025 to szansa na zaprezentowanie walorów Lubelszczyzny i zachęcenie turystów do odwiedzenia regionu.
Polska zamierza podkreślić swoje dziedzictwo kulturowe i kreatywność, co odzwierciedla hasło wystawy. Organizatorzy przewidują, że EXPO 2025 odwiedzi około 28,2 mln osób, w tym 3,5 mln zagranicznych gości. Lubelszczyzna będzie miała okazję do promocji zarówno na polu kulturalnym, jak i gospodarczym, umacniając swoją pozycję na międzynarodowej arenie.