Życie studenckie w Lublinie

Co się dzieje na uczelniach Lublina?

Miliony na badania dla naukowców Politechniki Lubelskiej

Miliony na badania dla naukowców Politechniki Lubelskiej

Pięć przełomowych projektów i ponad 4 mln zł na badania

Politechnika Lubelska po raz kolejny udowodniła, że należy do czołówki polskich ośrodków naukowych. Pięciu naukowców z tej uczelni zdobyło łącznie ponad 4 miliony złotych w prestiżowych konkursach Narodowego Centrum Nauki: OPUS 27 i PRELUDIUM 23. Środki te wesprą innowacyjne badania o potencjale zmieniającym naukę i praktykę w różnych dziedzinach.

Jakie projekty Politechniki Lubelskiej zdobyły finansowanie?

Narodowe Centrum Nauki co roku nagradza najlepsze projekty badawcze w Polsce. W tegorocznych edycjach konkursów OPUS 27 i PRELUDIUM 23 wpłynęło aż 4359 wniosków, z czego tylko 719 otrzymało dofinansowanie – łączna pula środków wyniosła niemal 665 milionów złotych. Pięć projektów z Politechniki Lubelskiej znalazło się w gronie laureatów, potwierdzając pozycję uczelni jako lidera innowacyjnych badań.

Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, podkreśla znaczenie tych sukcesów:

– Politechnika Lubelska jest uczelnią silną naukowo, zdolną konkurować z najlepszymi ośrodkami badawczymi w kraju. Sukcesy naszych naukowców w konkursach NCN są potwierdzeniem wysokiej jakości badań prowadzonych na uczelni oraz ogromnego potencjału naszej kadry.

Trzy projekty liderów w ramach konkursu OPUS

W ramach konkursu OPUS, skierowanego do naukowców na każdym etapie kariery, Politechnika Lubelska zdobyła finansowanie na trzy projekty, w których pełni rolę lidera. Oto one:

  • "Nowa generacja przyjaznych dla środowiska dodatków o właściwościach spieniających i przeciwstarzeniowych do zastosowania w asfaltach", kierowany przez prof. dr. hab. inż. Wojciecha Franusa. Projekt ten może zrewolucjonizować przemysł drogowy, łącząc ekologię z trwałością.
  • "Dynamika ucha ludzkiego stymulowanego piezoelektryczną membraną", pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Rafała Sławomira Rusinka, skupia się na badaniach mogących przyczynić się do rozwoju technologii medycznych.
  • "Opracowanie i badania nowatorskich niskoprzetworzonych glinianych kompozytów budowlanych", realizowane przez dr. inż. Przemysława Brzyskiego, proponuje nowe podejście do zrównoważonego budownictwa.

Projekty interdyscyplinarne w partnerstwie z Uniwersytetem Medycznym

Politechnika Lubelska współuczestniczy również w projekcie interdyscyplinarnym, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Badania dotyczą innowacyjnych materiałów opatrunkowych do zastosowań w medycynie regeneracyjnej. Ze strony Politechniki Lubelskiej projektem kieruje prof. Wojciech Franus.

Sukces młodych naukowców w konkursie PRELUDIUM

W konkursie PRELUDIUM, adresowanym do młodych badaczy, wyróżniono dwie osoby z Politechniki Lubelskiej:

  • Mgr inż. Rafał Kliza pracuje nad projektem "Badania opływu śmigła toroidalnego statku powietrznego z napędem jonowym", który ma szansę wpłynąć na rozwój lotnictwa przyszłości.
  • Mgr inż. Martyna Janek bada "Wpływ procesów abiotycznych na naprawę kompozytów cementowych z wykorzystaniem bakterii", co może zmienić sposób, w jaki podchodzimy do trwałości materiałów budowlanych.

Wybitne projekty z międzynarodowym potencjałem

Politechnika Lubelska udowadnia, że nauka może łączyć lokalne ambicje z globalnym oddziaływaniem. Projekty wyróżnione w konkursach NCN są dowodem na to, że lubelscy naukowcy tworzą rozwiązania, które mogą zmienić świat – od ekologicznego budownictwa po nowoczesną medycynę i innowacje technologiczne.

źródło: Politechnika Lubelska, oprac. red.