Współpraca
Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.
Redakcja
ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin
Kontakt
kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023
Politechnika Lubelska po raz kolejny udowodniła, że należy do czołówki polskich ośrodków naukowych. Pięciu naukowców z tej uczelni zdobyło łącznie ponad 4 miliony złotych w prestiżowych konkursach Narodowego Centrum Nauki: OPUS 27 i PRELUDIUM 23. Środki te wesprą innowacyjne badania o potencjale zmieniającym naukę i praktykę w różnych dziedzinach.
Narodowe Centrum Nauki co roku nagradza najlepsze projekty badawcze w Polsce. W tegorocznych edycjach konkursów OPUS 27 i PRELUDIUM 23 wpłynęło aż 4359 wniosków, z czego tylko 719 otrzymało dofinansowanie – łączna pula środków wyniosła niemal 665 milionów złotych. Pięć projektów z Politechniki Lubelskiej znalazło się w gronie laureatów, potwierdzając pozycję uczelni jako lidera innowacyjnych badań.
Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, podkreśla znaczenie tych sukcesów:
– Politechnika Lubelska jest uczelnią silną naukowo, zdolną konkurować z najlepszymi ośrodkami badawczymi w kraju. Sukcesy naszych naukowców w konkursach NCN są potwierdzeniem wysokiej jakości badań prowadzonych na uczelni oraz ogromnego potencjału naszej kadry.
W ramach konkursu OPUS, skierowanego do naukowców na każdym etapie kariery, Politechnika Lubelska zdobyła finansowanie na trzy projekty, w których pełni rolę lidera. Oto one:
Politechnika Lubelska współuczestniczy również w projekcie interdyscyplinarnym, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Badania dotyczą innowacyjnych materiałów opatrunkowych do zastosowań w medycynie regeneracyjnej. Ze strony Politechniki Lubelskiej projektem kieruje prof. Wojciech Franus.
W konkursie PRELUDIUM, adresowanym do młodych badaczy, wyróżniono dwie osoby z Politechniki Lubelskiej:
Politechnika Lubelska udowadnia, że nauka może łączyć lokalne ambicje z globalnym oddziaływaniem. Projekty wyróżnione w konkursach NCN są dowodem na to, że lubelscy naukowcy tworzą rozwiązania, które mogą zmienić świat – od ekologicznego budownictwa po nowoczesną medycynę i innowacje technologiczne.
źródło: Politechnika Lubelska, oprac. red.