
Politechnika Lubelska liderem innowacji – po raz czwarty na szczycie rankingu patentowego
Politechnika Lubelska utrzymała pozycję lidera w rankingu innowacyjności polskich uczelni, opracowanym przez Urząd Patentowy RP. W 2024 roku uczelnia uzyskała aż 138 patentów, co oznacza wzrost o 12 w porównaniu do roku poprzedniego. To już czwarty raz z rzędu, gdy lubelska uczelnia plasuje się na pierwszym miejscu w zestawieniu.
Rośnie liczba patentów Politechniki Lubelskiej
Polskie instytucje naukowe w 2024 roku otrzymały łącznie 1239 patentów. Politechnika Lubelska, jako jedyna, osiągnęła trzycyfrowy wynik. Najwięcej wynalazków, bo aż 47, powstało na Wydziale Mechanicznym. – Cieszy nas ten wynik, ponieważ pokazuje ogrom pracy i zaangażowania naszych naukowców. Każdy patent to dowód na to, że nauka wpływa na otaczający nas świat – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Przełomowe wynalazki naukowców z Lublina
Wśród opatentowanych rozwiązań znalazły się m.in. sposób kondycjonowania świeżo przygotowanego koktajlu przedłużający jego przydatność do spożycia, urządzenie do podnoszenia pojazdu, wiatrak reklamowy z obracanymi tablicami oraz system do ustalania odległości i kątów między płytkami.
Jednym z najciekawszych osiągnięć jest wielowarstwowy bloczek ścienny izolacyjny wykonany z paździerzy konopnych. Jego opracowanie to efekt międzynarodowego grantu realizowanego przez dr. inż. Przemysława Brzyskiego z Katedry Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz projektanta mgr. inż. Tomasza Bujnowskiego. Blok charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i lekkością, a także wspiera ekologię – konopie pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla.
Maciej Nowicki, rzecznik patentowy Politechniki Lubelskiej, podkreśla, że ochrona wynalazków jest nie tylko formą zabezpieczenia intelektualnej własności uczelni, ale również kluczem do ich komercjalizacji i współpracy z przemysłem. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie innowacyjnych technologii do realnego użytku.
Liderzy polskiej innowacji – kto jeszcze znalazł się w rankingu?
Na drugim miejscu zestawienia uplasowała się Politechnika Rzeszowska, która uzyskała 74 patenty, a na trzecim Politechnika Śląska z wynikiem 66 patentów. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Politechnika Warszawska (57), Politechnika Poznańska (57), Politechnika Łódzka (53), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (52), Politechnika Wrocławska (51), Uniwersytet Śląski (41) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (38).
Ranking patentowy Urzędu Patentowego RP pokazuje, że polskie uczelnie dynamicznie rozwijają swoją działalność badawczo-rozwojową, a Politechnika Lubelska po raz kolejny udowodniła, że jest liderem innowacyjności w Polsce.