
Rusza "Filmoteka empatii" na Politechnice Lubelskiej – cykl spotkań o akceptacji i różnorodności
Seanse filmowe i dyskusje o otwartości społecznej
Politechnika Lubelska inauguruje cykl spotkań pod nazwą "Filmoteka empatii", który ma skłonić uczestników do refleksji nad tematami inności, akceptacji oraz społecznej otwartości. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie będzie nie tylko okazją do obejrzenia wartościowych filmów, ale także przestrzenią do rozmowy i zwiększania świadomości na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsze spotkanie już 20 marca
Pierwszy seans w ramach „Filmoteki empatii” odbędzie się w czwartek, 20 marca, o godzinie 16:30 w auli E201 Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej (ul. Nadbystrzycka 38A). Widzowie obejrzą film „Król rozrywki” (The Greatest Showman) w reżyserii Michaela Graceya, który miał swoją premierę w 2017 roku. Produkcja przedstawia historię P.T. Barnuma, który stworzył cyrk, dając przestrzeń osobom wyróżniającym się niecodziennymi cechami i historiami. Film porusza temat akceptacji różnorodności oraz pokazuje, jak odmienność może stać się siłą społeczną.
Eksperci omówią tematykę filmu
Po projekcji odbędzie się dyskusja panelowa, w której udział wezmą specjaliści z zakresu filozofii i psychiatrii. W gronie panelistów znajdą się: dr hab. Andrzej Kapusta, prof. uczelni oraz dr Justyna Rynkiewicz z Instytutu Filozofii UMCS, a także dr hab. Halina Rarot, prof. uczelni z Politechniki Lubelskiej. Eksperci omówią zagadnienia poruszone w filmie, koncentrując się na społecznych normach, akceptacji osób z niepełnosprawnościami oraz sposobach przełamywania stereotypów, a także wpływie filmu na świadomość społeczną.
Inicjatywa w ramach projektu „Otwarci dla każdego”
„Filmoteka empatii” jest częścią projektu „Otwarci dla każdego, dostępni dla wszystkich – Politechnika Lubelska uczelnia bez barier”. Działanie realizowane jest w ramach Programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 (umowa nr FERS.03.01-IP.08-114/24). Organizatorzy liczą na szeroki udział społeczności akademickiej oraz mieszkańców Lublina, podkreślając, że to dopiero początek inspirujących spotkań dotyczących otwartości i empatii.