Życie studenckie w Lublinie

Co się dzieje na uczelniach Lublina?

Studenci zagraniczni w Lublinie – międzynarodowa konferencja o współpracy akademickiej

Studenci zagraniczni w Lublinie – międzynarodowa konferencja o współpracy akademickiej

5 grudnia na UMCS odbędzie się międzynarodowa konferencja o roli studentów zagranicznych w rozwoju miasta i regionu

Lublin stanie się areną ważnej debaty na temat umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia br. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS i zgromadzi ekspertów z kraju i zagranicy.

Nowa perspektywa współpracy akademickiej

Konferencja zatytułowana „Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy” to pierwsze tego typu wydarzenie w Lublinie, poświęcone w całości wpływowi umiędzynarodowienia na rozwój uczelni, miasta i regionu. Lublin, który szczyci się najwyższym w Polsce wskaźnikiem umiędzynarodowienia studentów (15,32%), przyciąga młodzież akademicką z całego świata.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji rządowych i samorządowych, a także zaproszeni goście z Polski i zagranicy, w tym prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program konferencji

Konferencja rozpocznie się o godz. 9:30, a jej bogaty program obejmuje cztery sesje tematyczne:

  1. Szanse i wyzwania w pozyskiwaniu studentów zagranicznych
    Uczestnicy omówią trudności i korzyści związane z rekrutacją międzynarodowych studentów.
  2. Wsparcie dla studentów zagranicznych
    Sesja poświęcona najlepszym praktykom w adaptacji studentów do nowych warunków.
  3. Wpływ studentów na rozwój miasta i regionu
    Panel podkreśli znaczenie absolwentów i kadry międzynarodowej dla lokalnej gospodarki i kultury.
  4. Międzynarodowa współpraca akademicka
    Dyskusja o globalnych trendach w umiędzynarodowieniu edukacji i badań naukowych.

Umiędzynarodowienie środowiska akademickiego – cel i znaczenie

Organizatorem konferencji jest Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS oraz Pracownia Umiędzynaradawiania Szkolnictwa Wyższego – jedyna taka jednostka w Polsce. Projekt realizowany jest z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które do grudnia 2025 r. planuje również wydanie dwujęzycznej monografii poświęconej tej tematyce.

Podczas obrad przewidziano tłumaczenie na język ukraiński, co umożliwi uczestnictwo zdalne partnerom z Ukrainy. Spotkanie uwzględni szerszy kontekst – nie tylko akademicki, ale także społeczny i samorządowy. Współorganizatorami wydarzenia są Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS.

Międzynarodowa konferencja na UMCS – znaczenie dla Lublina

Konferencja to szansa na diagnozę dotychczasowych doświadczeń oraz wypracowanie nowych rozwiązań dla umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Podkreśli również znaczenie Lublina jako miasta przyjaznego studentom i otwartego na globalne wyzwania edukacyjne.

Wydarzenie będzie dostępne zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, umożliwiając udział wszystkim osobom zainteresowanym tematyką umiędzynarodowienia i rozwoju akademickiego Lublina.

źródło: UMCS, oprac. red.