Życie studenckie w Lublinie

Co się dzieje na uczelniach Lublina?

Studencie - Pollub swój wzrok!

Studencie - Pollub swój wzrok!

Studenci Politechniki Lubelskiej biorą udział w przełomowych badaniach

Politechnika Lubelska zaprasza studentów I roku do udziału w wyjątkowym projekcie, który nie tylko pomoże zadbać o zdrowie oczu, ale także przyczyni się do rozwoju nowoczesnej diagnostyki. Pionierskie badania przesiewowe obejmą aż 500 uczestników, łącząc okulistykę z analizą zdrowia psychicznego i wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Co sprawia, że te badania są wyjątkowe?

Nie chodzi tylko o standardowe badanie wzroku. W ramach projektu sprawdzona zostanie ostrość widzenia, wykonane będą zdjęcia dna oka, a także przeanalizowane aspekty psychologiczne, neurologiczne i społeczne. Jak wyjaśnia dr hab. n. med. inż. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej:
– To pierwsze badania w Europie, które tak kompleksowo podchodzą do zdrowia studentów, uwzględniając ich emocje, relacje społeczne i środowisko, w którym funkcjonują.

Innowacyjne podejście – technologia w służbie zdrowia

Badania prowadzone na Politechnice Lubelskiej wykorzystują najnowsze cyfrowe i hybrydowe metody diagnostyczne, a także sztuczną inteligencję. Jak podkreśla dr hab. inż. Dariusz Czerwiński:
– Tworzymy model diagnostyki cyfrowej, który nie tylko pomoże w wykrywaniu chorób oczu, ale też pokaże, jak ważne są badania przesiewowe w zapobieganiu problemom zdrowotnym.

Dlaczego warto skorzystać z badania?

Według prognoz do 2050 roku połowa ludzi na świecie może cierpieć na krótkowzroczność. Dla studentów, którzy spędzają długie godziny przed ekranem komputera, zdrowe oczy to podstawa codziennego życia i nauki. Projekt Politechniki Lubelskiej ma pomóc w zrozumieniu problemu i zwiększeniu świadomości, jak dbać o swój wzrok.

Jak dołączyć do programu?

Jeśli masz od 19 do 21 lat i jesteś studentem I roku Politechniki Lubelskiej, zgłoś się do udziału w badaniach. Pierwsze 500 osób otrzyma bony upominkowe. Zgłoszenia są przyjmowane do końca 2025 roku przez specjalny formularz dostępny na stronie Lubelskiej Unii Cyfrowej.

To niepowtarzalna okazja, by zadbać o swoje zdrowie i stać się częścią projektu, który może zmienić przyszłość diagnostyki. Sprawdź, co możesz zyskać!

źródło: Politechnika Lubelska, oprac. red. Marta Jarzyna