
Po raz kolejny Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, Studenckie Koło Naukowe Psychologii "Adesse" oraz Koło Kognitywistki zaangażowały się w przebieg międzynarodowej akcji promującej wiedzę na temat funkcjonowania mózgu. Przez cały tydzień (14-20.03.2022) będą odbywały się interaktywne warsztaty prowadzone przez członków kół naukowych UMCS oraz pasjonujące wykłady znamienitych naukowców z kraju oraz zza granicy.
Program wydarzenia przewiduje również konkursy z nagrodami przygotowane dla różnych grup wiekowych, jak również ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod tytułem „Mózg to świetna maszyna, wielka neuronów kraina”. Wstęp na wykłady jest wolny, natomiast na warsztaty obowiązują zapisy. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny.
Tydzień Świadomości Mózgu jest wynikiem inicjatywy edukacji globalnej. Skupia obchody i dążenia środowisk akademickich, rządowych i pozarządowych w 120 krajach. Od początku powstania pomysłu obchodów, czyli od 1996 roku wydarzenia w ramach Tygodnia Mózgu skupione są wokół badań nad mózgiem — w szczególności nad jego rozwojem, popularyzacją wiedzy na temat chorób układu nerwowego i możliwości stymulacji. Tydzień mózgu na UMCS w tegorocznej edycji ma nazwę #MariaMyśli i koncentruje się na ciekawych aspektach funkcjonowania ludzkiego punktu dowodzenia. Wśród ciekawych wykładów znajdą się takie, które odpowiedzą na pytanie: „Jak myśli Maria, a jak Piotr?”, „Jak gry komputerowe wpływają na nasz mózg” lub „Czym jest neuroplastyczność mózgu?
Inicjatywie patronuje JM Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.
Harmonogram oraz szczegółowe informacje można pobrać ze strony fanpage wydarzenia na Facebook https://www.facebook.com/tydzien.mozgu.umcs/. Tam również organizatorzy zamieszczają transmisje z poszczególnych wykładów.