Życie studenckie w Lublinie

Co się dzieje na uczelniach Lublina?

„Wampiriada - podaruj krew!” UM

„Wampiriada - podaruj krew!” UM

4 kwietnia 2022r odbędzie się zbiórka krwi organizowana przez Centrum Wolontariatu UMLub we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa. Dla osób, które chcą oddać krew będzie podstawiony specjalny Krwiobus na parkingu przy Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ulicy Doktora Witolda Chodźki 4. w godzinach 11:00-15:00.

Studenci Uniwersytety Medycznego mają szczególne pojęcie o tym, jak ważne jest krwiolecznictwo. Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. To drogocenny lek, którego nie da się wyprodukować, ani niczym zastąpić. Na szczęście istnieją ludzie dobrej woli, a Honorowi Dawcy Krwi w Polsce w sposób zaangażowany podejmują się misji ratowania komuś życia i przyjęcia odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka.

Wraz z rozwojem medycyny, poszerzeniem liczby zabiegów i odkryciem wielu możliwości ratowania życia ludzkiego zapotrzebowanie na krew nieustannie wzrasta. Ważna jest każda ilość krwi, dlatego tak ważne jest umożliwienie poboru tego najcenniejszego składnika w wielu miejscach.

Każdy może oddać krew, jeśli spełnia określone warunki.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, które:

  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonały akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się około 450 ml krwi pełnej. W ciągu roku można oddawać krew nie częściej niż 6 razy ( w przypadku mężczyzn) i 4 razy ( w przypadku) kobiet. Między kolejnymi donacjami musi minąć co najmniej 8 tygodni.

Krew i jej składniki jest wykorzystywana bardzo często przy transfuzjach wykonywanych osobom z niedoborem krwi lub jej składników. Niedobór najczęściej pojawia się jako skutek urazu (np. przy wypadku) albo zabiegu operacyjnego. Ponadto krew podaje się przy zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach, jak również w przypadku chorób rozrostowych i nowotworów. Krew jest potrzebna dla pacjentów poddawanych chemioterapii, transplantacji, bądź też podczas zabiegów kardiochirurgicznych.

Krew zatem jest bardzo pożądanym lekiem. Stąd tak ważne jest zaangażowanie się w akcję poboru krwi. Potrzebna jest krew każdego typu, ale ponieważ krew z grupy O RhD- (ujemne) może być podana każdemu biorcy, jest szczególnie pożądana.

Na pobór krwi należy zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • legitymację studencką,
  • prawo jazdy,
  • paszport,
  • dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Wyśpij się, zjedz lekki posiłek ( bez nadmiaru tłuszczów), wypij dużo wody i przyjdź 4 kwietnia w g. 11-15 na Doktora Witolda Chodźki 4