Życie studenckie w Lublinie

Co się dzieje na uczelniach Lublina?

Wirtualne spacery i druk 3D w skansenie. Politechnika Lubelska wspiera Muzeum Wsi Lubelskiej

Wirtualne spacery i druk 3D w skansenie. Politechnika Lubelska wspiera Muzeum Wsi Lubelskiej

Cyfryzacja i nowe technologie w Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej nawiązało współpracę z Politechniką Lubelską, aby połączyć tradycję z nowoczesnością. Dzięki zaawansowanym technologiom skansen wzbogaci swoją ofertę o interaktywne wystawy, wirtualne spacery oraz materiały edukacyjne dostępne online. W ramach projektu wprowadzone zostaną m.in. cyfrowe rozwiązania, druk 3D i robotyka, które uatrakcyjnią zwiedzanie.

Przyszłość muzeum: aplikacja webowa i wirtualne spacery

Eksperci z Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej pracują nad cyfryzacją muzeum. Planowane jest stworzenie aplikacji webowej umożliwiającej wirtualne zwiedzanie skansenu. Użytkownicy będą mogli eksplorować zabytkowe obiekty w formie interaktywnych spacerów 3D, zapoznawać się z opisami historycznymi, a także korzystać z multimedialnych materiałów edukacyjnych, takich jak nagrania audio i filmy przedstawiające życie w dawnych czasach. Dzięki temu użytkownicy będą mogli poznawać zabytkowe obiekty bez wychodzenia z domu.

– Nasza współpraca będzie przebiegać w dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy cyfryzacji muzeum. Będziemy pracować nad stworzeniem aplikacji webowej oraz cyfrowego muzeum, w którym będzie można poznawać zasoby muzeum podczas wirtualnych spacerów – mówi dr inż. Joanna Szulżyk-Cieplak.

Druk 3D, skanowanie i robotyka w służbie dziedzictwa

Drugim filarem współpracy będzie wykorzystanie technologii druku 3D i skanowania. Eksperci będą pracować nad tworzeniem makiet muzealnych, co może szczególnie pomóc osobom niedowidzącym. Planowane są również warsztaty edukacyjne łączące nowoczesne technologie z tradycją.

– Chcemy też zaproponować spacery z robo-psem, aby pokazać, że technologia może współistnieć z historią i uatrakcyjnić zwiedzanie – dodaje dr inż. Joanna Szulżyk-Cieplak.

Współpraca z Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej

Nowoczesne rozwiązania technologiczne to nie wszystko. W ramach porozumienia z Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej muzeum stanie się także przestrzenią badawczą dla studentów i naukowców.

– Muzeum Wsi Lubelskiej to niesamowity poligon do wszelkiego rodzaju tematów związanych z architekturą drewnianą, dziedzictwem kulturowym i metodami konserwacji – podkreśla dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka.

Studenci wezmą udział w badaniach i praktykach

W skansenie realizowane będą projekty badawcze, a także inwentaryzacja i digitalizacja obiektów zabytkowych. Studenci architektury i budownictwa zyskają możliwość prowadzenia badań nad trwałością drewnianych konstrukcji na przykładzie wybranych obiektów skansenowych, takich jak zabytkowe chałupy czy budynki gospodarcze. Będą także projektować rekonstrukcje tych zabytków, uwzględniając historyczne metody budownictwa.

– Mogą to być m.in. zadania projektowe związane z obiektami, które zostały zinwentaryzowane kilkadziesiąt lat temu. Chcemy sprawdzić ich stan, określić stopień zachowania substancji zabytkowej i poddać je digitalizacji – wyjaśnia prof. Przesmycka.

Nowoczesne narzędzia w popularyzacji kultury

W ramach współpracy powstaną makiety, rysunki i plansze edukacyjne przedstawiające m.in. tradycyjne metody budownictwa drewnianego, układ dawnych gospodarstw wiejskich oraz rekonstrukcje historycznych narzędzi i urządzeń używanych w rolnictwie. Planuje się także organizację wakacyjnych praktyk studenckich, które pozwolą na rozwój kompetencji młodych specjalistów.

Dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bartłomiej Bałaban podkreśla, że projekt otworzy muzeum na nowe możliwości i zwiększy jego atrakcyjność dla zwiedzających.

– Bardzo zależy nam na tym, by Muzeum Wsi Lubelskiej było miejscem otwartym dla wszystkich. Dzięki współpracy z Politechniką Lubelską będziemy mogli połączyć świat tradycji z nowoczesnością i wykorzystać najnowsze technologie do popularyzacji naszego dziedzictwa – zaznacza Bartłomiej Bałaban.

W ramach współpracy Muzeum Wsi Lubelskiej zyska nowe rozwiązania technologiczne, takie jak cyfrowe zwiedzanie, druk 3D oraz robotyka, które wzbogacą ofertę edukacyjną i zwiększą dostępność ekspozycji.

źródło: Politechnika Lubelska, oprac. red.

Polityka prywatności                    Regulamin