![🌍 Zrównoważona strona mocy, czyli jak Lublin świętuje Dzień Ziemi na UMCS! [24–27 kwietnia 2025]](/images/2025/04/15/wiatowydzienziemi_large.jpg)
🌍 Zrównoważona strona mocy, czyli jak Lublin świętuje Dzień Ziemi na UMCS! [24–27 kwietnia 2025]
Myślisz, że Światowy Dzień Ziemi to nudne wykłady o globalnym ociepleniu?
W tym roku UMCS udowadnia, że ekologia może być pasjonująca, angażująca i... pełna niespodzianek. Od debat o energii, przez geocaching i slime’y, aż po wyprawy rowerowe i sadzenie lasu – sprawdź, co czeka Cię od 24 do 27 kwietnia na największym ekologicznym wydarzeniu akademickim w Lublinie!
Ekologiczna fiesta na Kampusie Zachodnim
Od czwartku do niedzieli Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS zmienia się w centrum ekologicznych aktywności. Tegoroczne hasło „Po zrównoważonej stronie mocy” idealnie oddaje charakter wydarzenia. To nie tylko wykłady – to ponad 50 angażujących form nauki i zabawy, w których możesz wziąć udział.
Startujemy 24 kwietnia o 17:15 w auli przy al. Kraśnickiej 2D. Jeśli fascynują Cię ptaki, nie możesz przegapić odczytu Kamila Stepucha z Fundacji dla Przyrody –
„Wędrówki lubelskich żurawi”.
To świetna okazja, żeby dowiedzieć się, gdzie zimują nasze lokalne ptasie gwiazdy.
Piątek – dzień pełen (zielonej) energii
25 kwietnia to główna odsłona wydarzenia – od rana do godziny 14:30 czekają na Ciebie prelekcje, warsztaty, wykłady, gry i konkursy. A wszystko to w luźnej, edukacyjnej i nieformalnej atmosferze.
Misja: przetrwać sesję… ekologicznie!
Znasz to uczucie, kiedy siedzisz nad książkami i myślisz: „Po co mi ta geografia”? UMCS daje Ci odpowiedź: bo może być naprawdę fascynująca! Oto kilka najciekawszych aktywności, w których możesz wziąć udział:
- Debata „Co z tą energią?” – eksperci rozkładają na czynniki pierwsze odnawialne źródła i realia transformacji energetycznej.
- Bieszczadzkie lasy i klimat – leśnicy z Baligrodu opowiedzą o tym, jak przyroda walczy ze zmianami klimatu.
- Piotr Strzeżysz – podróżnik na rowerze – jego prelekcje o wyprawach to solidna dawka inspiracji i przygody.
- „Wilk i ryś – moc natury” – Roztoczański Park Narodowy zdradza sekrety tych dwóch drapieżników i ich wpływu na ekosystem.
- „Moje życie to bagno” – rośliny z torfowisk mają więcej wspólnego z Twoim życiem, niż myślisz.
Gry, warsztaty, laboratoria – czyli uczysz się, nie zauważając
Nie jesteś fanem siedzenia w auli? Idealnie. UMCS proponuje Ci:
- Eko-spacery po kampusie i gra terenowa Eco Stacje – poznasz uczelnię od zielonej strony.
- Ziołowe znaczniki i kompozycje z suszu – tak, możesz zrobić coś własnymi rękami i to nie na plastykę!
- Kiedy pszczoła jest wesoła? – mikroskop, zapylacze i... degustacja produktów pszczelich.
- Kryzysowy geocaching – coś dla fanów escape roomów w wersji outdoor.
- Projektowanie eko-hoteli i eko-wycieczek – kreatywnie, zespołowo, praktycznie.
Po wszystkim... sadzimy las!
Bo Dzień Ziemi nie kończy się na słowach. 26 i 27 kwietnia UMCS organizuje akcję sadzenia lasu w Lasach Janowskich. To symboliczny, ale konkretny sposób, by uczcić zarówno Święto Ziemi, jak i 80-lecie geografii w Lublinie.
Światowy Dzień Ziemi - kto może wziąć udział?
Wszyscy! Program skierowany jest nie tylko do uczniów i nauczycieli, ale także do studentów i mieszkańców Lublina zainteresowanych ekologią i tematyką zrównoważonego rozwoju. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy – szczegóły znajdziesz na stronie: geografia.umcs.lublin.pl/dz
A na koniec… słodki poczęstunek i niespodzianki
W czasie wydarzenia możesz odwiedzić stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, parków narodowych, Medycznego Studium Zawodowego w Lublinie i wielu innych instytucji. Czekają na Ciebie również pokazy, prezentacje, konkursy i – uwaga – słodki poczęstunek.
Podsumowanie z zielonej strony mocy
Jeśli choć trochę interesujesz się tym, co dzieje się z naszą planetą, lub po prostu chcesz spędzić czas w inspirującym towarzystwie i dowiedzieć się czegoś nowego – nie przegap Światowego Dnia Ziemi na UMCS. To edukacja z pasją, przygoda z wartością i energia, którą naprawdę warto poczuć.
Nie zwlekaj – miejsca na warsztaty i zajęcia rozchodzą się błyskawicznie. Zajrzyj na geografia.umcs.lublin.pl/dz i zarezerwuj swoje miejsce po zielonej stronie mocy 🌱