Inwestycje

Planowane inwestycje w Lublinie

Nowy stadion żużlowy w Lublinie

Nowy stadion żużlowy w Lublinie

Miasto zapowiedziało, że do końca 2026 roku w Lublinie ma powstać nowy zadaszony obiekt sportowo – rekreacyjny z funkcją stadionu żużlowego. Inwestycja zostanie wybudowana na części obszaru dawnego Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, czyli pomiędzy rzeką Bystrzycą a ulicami Przeskok, Ciepłą i Krochmalną.

Ogłoszony przez Ratusz przetarg ma w ciągu kilku najbliższych miesięcy wyłonić firmę, która podejmie się zaprojektowania obiektu. Dopiero w dalszym czasie zostanie ogłoszony przetarg na roboty wykonawcze. Projekt inwestycji musi powstać w ciągu półtora roku, aby pozostały czas zawarty w planach dawał swobodną możliwość realizacji budowy.

Nowy obiekt sportowy ma skupiać się na organizacji różnych wydarzeń sportowych, ale jego głównym zadaniem będzie  przeprowadzanie imprez żużlowych, w tym również tych o charakterze międzynarodowym. Obiekt ma być całkowicie zadaszony, aby umożliwić przeprowadzenie wydarzeń bez względu na warunki pogodowe. Planuje się, że trybuny pomieszczą od 17 do 20 tys. osób, przy czym najniższy rząd siedzeń ze względów bezpieczeństwa zostanie umieszczony powyżej górnej krawędzi bandy wokół toru. Przy głównej trybuny będzie mieścił się park maszyn o powierzchni co najmniej 1800 mkw. Tor żużlowy ma mieć 340 – 370 metrów długości oraz posiadać granitową nawierzchnię. Ponadto inwestycja przewiduje budowę loży VIP, centrum konferencyjnego oraz całej infrastruktury biurowo-administracyjnej wraz z pomieszczeniami poznaczonymi dla kibiców -siłownia, sauna, punkty gastronomiczne i inne udogodnienia charakterystyczne dla miejsc tego typu. Określono  również w głównym założeniu, że oświetlenie toru powinno mieć natężenie min. 1800 luksów, a oświetlenie płyty, parku maszyn i linii ustawienia zawodników min. 1200 luksów. Inwestycja  przewiduje także umieszczenie dwóch telebimów dla kibiców.

Na razie Ratusz dokładnie nie określa źródeł i zakresu finansowania całej inwestycji. Prognozowane  koszty oscylują wokół 200 mln złotych. Należy sobie uzmysłowić również fakt, że z pewnością powstanie również konieczność modernizacji terenów przyległych do miejsca inwestycji. Decyzja na temat sposobu pozyskiwania funduszy na realizację projektu ma powstać w późniejszym terminie, z pewnością będą rozważane możliwości dofinansowania z Ministerstwa Sportu.