Lublin

Wydarzenia i planowane imprezy w mieście

Finał rezydencji artystycznych CreArt 3.0 w Lublinie. Wystawy pełne refleksji nad współczesnym światem

Finał rezydencji artystycznych CreArt 3.0 w Lublinie. Wystawy pełne refleksji nad współczesnym światem

Zbliża się zakończenie rezydencji artystycznych w ramach projektu CreArt 3.0, które odbywają się w Lublinie. Dwie artystki – Gabriela Benedeti z Portugalii i Daniil Revkovskyi z Ukrainy – od początku listopada pracowały nad swoimi projektami, korzystając ze wsparcia kuratorów. Zwieńczeniem ich twórczości będą wystawy, które zostaną otwarte 5 i 6 grudnia w Galerii Labirynt.

Rezydencje artystyczne CreArt 3.0 – wyjątkowa okazja dla twórców

Projekt CreArt 3.0 to inicjatywa mająca na celu wspieranie wymiany doświadczeń między artystami z różnych miast Europy. Program, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Kreatywna Europa”, stawia sobie za cel rozwój twórczości artystycznej poprzez współpracę między międzynarodowymi artystami i kuratorami. W tegorocznej edycji, w której uczestniczą twórcy z miast partnerskich, Lublin gości artystów wybranych w drodze otwartego naboru. Zgłoszenia do programu napłynęły z całej Europy, w tym z miast takich jak Aveiro, Czeskie Budziejowice, Kowno czy Wenecja.

„Cieszymy się, że rezydencja w Lublinie przyciągnęła uwagę tak wielu utalentowanych artystów. Program to nie tylko okazja do twórczego rozwoju, ale także do wymiany doświadczeń i spojrzenia na swoją twórczość w nowym kontekście” – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury.

Wystawa Gabrieli Benedeti – „Projechotomy”

Pierwsza z wystaw, autorstwa Gabrieli Benedeti, zostanie otwarta 5 grudnia o godz. 17.00 w Galerii Labirynt 2 przy ul. Grodzkiej 3. Artystka, urodzona w Brazylii, a obecnie mieszkająca w Portugalii, zaprezentuje instalacje audiowizualne stworzone z wykorzystaniem wideo mappingu. Jej projekt, zatytułowany „Projechotomy”, porusza kwestie związane z przemysłem energetycznym i jego wpływem na naszą codzienność. Artystka zestawia dwa przemysły – węglowy w Polsce i produkcję pelletu drzewnego w Portugalii – aby zwrócić uwagę na ich destrukcyjny wpływ na środowisko i społeczeństwo.

Gabriela Benedeti, która na co dzień bada audiowizualne techniki artystyczne, zachęca widzów do refleksji nad zrównoważoną energią. Praca ta jest efektem jej zaangażowania w projekt „Locomotivo 14” – kolektyw artystyczny z Aveiro, który promuje wrażliwość na zagrożenia środowiskowe i społeczno-kulturowe.

Wernisaż wystawy Daniila Revkovskyіego – „Jad. Elektrownia wodna”

Dwa dni później, 6 grudnia o godz. 20.00, odbędzie się otwarcie wystawy Daniila Revkovskyіego, zatytułowanej „Jad. Elektrownia wodna”. Wernisaż, który również odbędzie się w Galerii Labirynt (ul. ks. Popiełuszki 5), będzie okazją do zapoznania się z wyjątkową twórczością artysty, który od kilku lat mieszka w Lublinie. Jego projekt opowiada o fikcyjnej postaci Leonida Kamensky'ego, pracującego w elektrowni wodnej w Dnieprze i współtworzącego zespół muzyczny. Revkovskyi kreuje biografię Kamensky'ego, by w ten sposób zbadać konteksty przemysłowych regionów Ukrainy.

Praca artysty to także zapowiedź większego projektu o muzycznych zespołach lat 70. – jednym z głównych elementów wystawy będą utwory muzyczne poświęcone tematyce pogody. Revkovskyi, który zdobył uznanie m.in. poprzez wspólne projekty z Andrijem Rachynskim, ma na swoim koncie liczne nagrody i wystawy, w tym reprezentowanie Ukrainy na 60. Biennale w Wenecji w 2024 roku.

Program CreArt 3.0 – rozwój artystyczny i międzynarodowa współpraca

Rezydencja artystyczna CreArt 3.0 jest częścią większego programu, który ma na celu rozwój współpracy między artystami i kuratorami z różnych krajów. Program, organizowany corocznie, umożliwia artystom zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym, uczestniczenie w rezydencjach trwających pięć tygodni. W tym czasie artyści mają możliwość wymiany doświadczeń, a także zaprezentowania swoich projektów szerszej publiczności.

Rezydencje artystyczne w Lublinie, organizowane przez Galerię Labirynt, są doskonałą okazją do wzbogacenia lokalnej sceny kulturalnej i nawiązania trwałych międzynarodowych więzi. Każda rezydencja kończy się wystawą, która jest podsumowaniem twórczości artysty oraz okazją do zaprezentowania jego pracy szerszej publiczności.

Szczegóły wydarzeń

  • Wystawa Gabrieli Benedeti „Projechotomy” – otwarcie 5 grudnia 2024 r. o godz. 17.00, Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3. Tłumaczenie na języki angielski, ukraiński i PJM.
  • Wernisaż Daniila Revkovskyіego „Jad. Elektrownia wodna” – otwarcie 6 grudnia 2024 r. o godz. 20.00, Galeria Labirynt, ul. ks. Popiełuszki 5. Tłumaczenie na język angielski.

Obydwie wystawy stanowią niepowtarzalną okazję, by zobaczyć twórczość artystów z różnych części Europy i zastanowić się nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi oraz ekologicznymi.

źródło: UM Lublin, oprac. red. Marta Jarzyna

Polityka prywatności                    Regulamin