![Gala 550-lecia Województwa Lubelskiego - Uroczyste podsumowanie jubileuszowego roku](/images/2025/01/10/1_large.jpg)
Gala 550-lecia Województwa Lubelskiego - Uroczyste podsumowanie jubileuszowego roku
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie było gospodarzem uroczystej gali podsumowującej jubileusz 550-lecia Województwa Lubelskiego. W środę, 8 stycznia, odbyła się uroczysta gala podsumowująca jubileusz 550-lecia Województwa Lubelskiego. Przez cały 2024 rok region świętował swoje bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe. Podczas wydarzenia uhonorowano instytucje, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju regionu oraz pielęgnowania jego tradycji.
Wyróżnienia za zasługi dla regionu
Podczas uroczystości Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wraz z członkami zarządu – Marcinem Szewczakiem i Jarosławem Kwaskiem – wręczyli 33 Medale 550-lecia Województwa Lubelskiego. Odznaczenia te trafiły do instytucji kultury, placówek edukacyjnych, organizacji społecznych oraz przedsiębiorstw, które aktywnie wspierają rozwój województwa.
Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Poleski Park Narodowy oraz Port Lotniczy Lublin. Wyróżnienia otrzymały także liczne muzea, zespoły folklorystyczne, sanktuaria oraz organizacje społeczne i sportowe.
Uroczysta oprawa i film podsumowujący jubileusz
Gala rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zaprezentowano film podsumowujący obchody jubileuszu, ukazujący bogactwo tradycji oraz rozwój regionu na przestrzeni wieków. Marszałek Jarosław Stawiarski podkreślił znaczenie łączenia tradycji z nowoczesnością, przywołując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego o roli tradycji w osiąganiu sukcesu.
Marszałek Jarosław Stawiarski podkreślił znaczenie łączenia tradycji z nowoczesnością, przywołując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego o roli tradycji w osiąganiu sukcesu.
Artystyczne zwieńczenie gali
Po części oficjalnej publiczność mogła podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który wykonał tradycyjnego poloneza. Następnie odbył się koncert Tomasz Momot Orkiestra z udziałem artystów z regionu. Publiczność usłyszała m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Zbigniewa Wodeckiego oraz Romualda Lipki w wykonaniu takich artystów jak Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Rafał Brzozowski i Alicja Habza.
Dziedzictwo i przyszłość Województwa Lubelskiego
Rok 2024 był dla Województwa Lubelskiego okazją do przypomnienia o jego bogatej historii sięgającej 1474 roku. Region odegrał kluczową rolę w historii Polski, będąc miejscem zawarcia Unii Lubelskiej oraz areną ważnych wydarzeń patriotycznych. Jubileuszowe obchody były okazją do refleksji nad przeszłością i spojrzenia w przyszłość z nadzieją na dalszy rozwój.
Gala była współorganizowana przez Województwo Lubelskie, Lubelskie Centrum Konferencyjne oraz Centrum Spotkania Kultur.