Współpraca
Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.
Redakcja
ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin
Kontakt
kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023
Dziś, 28 października w Filharmonii Lubelskiej odbyła się konferencja „Światło w ciemności. Ratowanie Żydów w czasie Holokaustu i pamięć po Zagładzie”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Polski i Izraela, w tym marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz znamienitych gości, takich jak Honorowy Konsul Niemiec, prof. dr hab. Andrzej Kidyba, Symcha Keller, Biskup dr Mieczysław Cisło, a także rodziny ocalonych z Zagłady. Celem konferencji było upamiętnienie osób ratujących Żydów w czasie II wojny światowej oraz pogłębianie współpracy i zrozumienia między narodami.
Spotkanie stanowiło część większego projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, mającego na celu zachowanie pamięci o ofiarach Zagłady na Lubelszczyźnie oraz edukację przyszłych pokoleń. W Filharmonii, noszącej imię kompozytora Henryka Wieniawskiego – pochodzącego z rodziny żydowskiej – przypomniano historię wzajemnych wpływów polsko-żydowskich, głęboko zakorzenionych w regionie.
Wydarzenie obejmowało liczne panele dyskusyjne i prezentacje z udziałem ekspertów i świadków historii, które ukazały dramatyczne losy Żydów w Polsce i heroiczne działania Polaków ratujących ich życie. W ramach spotkania odbyły się m.in.:
Podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski wręczył „Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego” osobom zasłużonym w zachowaniu pamięci o społeczności żydowskiej regionu. Wyróżnieni zostali:
Tadeusz Pietras – emerytowany nauczyciel i prezes Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego w Radzyniu Podlaskim, zaangażowany w odnowę cmentarza żydowskiego.
Jakub Jakubowski – burmistrz Radzynia Podlaskiego i animator kultury, aktywnie dbający o zachowanie dziedzictwa żydowskiego.
Antoni Łukasik – burmistrz Goraja, wspierający inicjatywy pamięci o żydowskich mieszkańcach.
Jerzy Wójcik – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach, opiekun pomnika Pamięci Ofiar Egzekucji Pacjentów Szpitali Żydowskich z lubelskiego getta.
Lea Hirsch – córka ocalonej Gieni Kopf, zaangażowana w promocję Polski i Lubelszczyzny za granicą, budująca relacje polsko-izraelskie.
Leszek Włodarski – burmistrz Łęcznej, który przyczynił się do renowacji synagogi mającej pełnić funkcję muzeum.
Jerzy Czyżewski – wójt Łomaz, inicjator „Ściany Pamięci” ku czci ofiar Akcji Reinhardt.
Ks. Biskup dr Mieczysław Cisło – biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej, od lat wspierający dialog między religiami i upamiętnienie społeczności żydowskiej.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń i inicjatyw w ramach tego projektu, które podkreślają bogatą historię regionu oraz rolę pamięci historycznej w kształtowaniu wspólnej przyszłości.
Źródło UMWL, oprac.red Marta Jarzyna