Ogród Botaniczny UMCS otwiera sezon trzema plenerowymi wystawami artystycznymi
6 maja o godz. 16:00 przy Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS (wejście od ul. Willowej) odbędą się wernisaże trzech wystaw z cyklu Mistrz i uczniowie. W programie: indywidualna ekspozycja filmów Joanny Polak, animacje w technologii rozszerzonej rzeczywistości stworzone przez studentów oraz rzeźbiarska gra terenowa z hybrydowymi stworzeniami. Wszystkie wystawy będą dostępne do 31 października.
„15/15 Joanna Polak. Ogrody Wolności” to wystawa 30 niepublikowanych wcześniej kadrów i 15 filmów animowanych z lat 2010–2025, stworzonych przez dr hab. Joannę Polak, prof. UMCS. Artystka od 15 lat współpracuje z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Motywem przewodnim jej prac są rośliny, a tematyka filmów dotyczy dziedzictwa kulturowego Polski. Filmy można obejrzeć, skanując kody QR umieszczone przy poszczególnych kadrach.
Druga ekspozycja, zatytułowana „60 Fruits Movie”, została przygotowana przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Powstała specjalnie na 60-lecie Ogrodu Botanicznego i prezentuje interpretacje roślin z jego kolekcji. Wystawa dostępna jest w dwóch formach: filmy można obejrzeć stacjonarnie przy Dworku Kościuszków lub podczas spaceru, skanując kody QR znajdujące się przy oznaczonych tabliczkami roślinach. Kuratorką projektu i opiekunką artystyczną jest dr hab. Joanna Polak, prof. UMCS i PJATK.
Wystawa „Miejska dżungla” to ekspozycja rzeźb hybrydowych istot, stworzonych przez studentów Koła Naukowego Galatea z Katedry Rzeźby i Ceramiki UMCS. Rzeźby ukryto w różnych zakątkach Ogrodu, tworząc przestrzeń gry terenowej, która angażuje odwiedzających do ich odnajdywania. Opiekunem projektu i koordynatorem realizacji jest dr hab. Piotr Zieleniak z Katedry Rzeźby i Ceramiki UMCS.
Wszystkie trzy wystawy powstały w ramach obchodów 60-lecia Ogrodu Botanicznego UMCS i zostały objęte honorowym patronatem Rektora UMCS, prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego. Ekspozycje dostępne są codziennie do 31 października – na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, przy Dworku Kościuszków i w jego zielonych przestrzeniach. Wstęp zgodny z obowiązującymi zasadami Ogrodu.