
Wystawa Marii Majki Zuzańskiej w Galerii Ratusz – Lublin w obrazach od 29 kwietnia
W Galerii Ratusz rusza wystawa malarstwa i poezji inspirowana zaułkami Lublina
Od 29 kwietnia w Galerii Ratusz w Lublinie będzie można zobaczyć wystawę „Nowe dawne przestrzenie” – cykl obrazów autorstwa Marii Majki Zuzańskiej, malarki i poetki związanej z Łęczną. Wernisaż odbędzie się dzień wcześniej, w poniedziałek 28 kwietnia o godz. 17.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Obrazy, które łączą historię z osobistym doświadczeniem miasta
Wystawa „Nowe dawne przestrzenie” to efekt pracy artystki nad cyklem malarskim tworzonym od 2019 roku. Obrazy przedstawiają miejskie zaułki Lublina widziane przez pryzmat emocji, pamięci i codziennej obecności w przestrzeni miasta. Autorka ukazuje Lublin jako miejsce pełne światła, detalu architektonicznego i intymnego nastroju – łącząc malarstwo z osobistą narracją poetycką.
Otwarcie wystawy z oprawą słowno-muzyczną
Wernisaż zaplanowany na 28 kwietnia uświetni występ artystyczny w wykonaniu Agnieszki Stępkowskiej-Pastor (recytacja) oraz Olivera Pastora (skrzypce). Wydarzenie ma charakter otwarty i odbędzie się w siedzibie Galerii Ratusz.
Ekspozycja dostępna przez cały maj
Prace będzie można oglądać do 30 maja – w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30–15.30. Wystawa oferuje mieszkańcom Lublina okazję do spokojnej kontemplacji i spotkania ze sztuką, która dotyka pamięci miejsc i osobistych przeżyć związanych z przestrzenią miasta.
Autorka wystawy – artystka z wieloletnim dorobkiem
Maria Majka Zuzańska urodziła się w 1958 roku w Biłgoraju. Od lat mieszka i tworzy w Łęcznej. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Od 2004 roku pełni funkcję prezesa Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „PLAMA”. Ma na koncie liczne wystawy indywidualne, udział w wystawach zbiorowych oraz międzynarodowych plenerach malarskich w Polsce i za granicą.
Wystawa „Nowe dawne przestrzenie” to propozycja dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na Lublin przez artystyczny filtr emocji, wspomnień i codziennego zachwytu nad miejską przestrzenią.